nahoru

Ráj milovníků urbexu: V sovětské osadě na norských ostrovech najdete sochu Lenina i klavír Rudý říjen

fry, E15.cz 23. února 2020 • 13:00
Ráj milovníků urbexu: V sovětské osadě na norských ostrovech najdete sochu Lenina i klavír Rudý říjen
foto: profimedia.cz

Osada jménem Pyramiden leží na norských ostrovech Špicberky. Roku 1998 ji opustili ruští horníci. Nachází se v zálivu Billefjorden, zhruba padesát kilometrů severovýchodně od hlavního města Longyearbyen. Jedinými obyvateli města je v současnosti personál hotelu, který slouží cestovatelům. 

Osadu původně založili Švédové roku 1910. Od roku ji však na základě Špicberské dohody obsadili Sověti a začali zde těžit uhlí. V dobách největšího rozpuku měla i přes tisíc stálých obyvatel. Jsou zde k nalezení obytné domy i sportovní či kulturní centrum. 

Těžba uhlí postupem času přestala vydělávat a tak se rozhodlo o evakuaci osady. Ta nakonec proběhla v lednu roku 1998 a ve velikém spěchu, aby tamní obyvatelé stihli odjezd lodi. Většina zařízení a obytných domů tak zůstala zachována v původním stavu i s veškerým vybavením. 

Pyramiden je nyní vyhledávaným místem pro milovníky urbexu, i kvůli zachované sovětské architektuře. Osada má dokonce dva světové unikáty. Cestovatelé zde naleznou nejsevernější Leninovu sochu a také nejsevernější klavír, nazývaný Rudý říjen.  

Více fotografií z osady najdete na webu E15.CZ >>>

 

fry, E15.cz
Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře