nahoru

Místo hotelu nástroj propagandy: V KLDR stojí nejvyšší prázdná budova na světě

Petra Jansová, E15.cz 18. srpna 2021 • 10:20
Místo hotelu nástroj propagandy: V KLDR stojí nejvyšší prázdná budova na světě
foto: Profimedia.cz

Původně měl pojmout 3000 pokojů a pět otáčivých restaurací s panoramatickým výhledem na Pchjongjang. Z velkolepých plánů ale sešlo a hotel Ryugyong v severokorejské metropoli se ani po 37 letech od zahájení výstavby nepodařilo otevřít. Pyramida, která svými 330 metry předčila i slavnou Eiffelovku, je tak nejvyšší opuštěnou budovou na světě, píše zpravodajský server CNN.

Zatímco plánované výšky, 340 metrů a 105 pater, dosáhl objekt už v roce 1992, tedy přesně deset let od prvního kopnutí do země, dalších 16 let se nad městem tyčil jen skelet bez oken a fasád. Později betonovou strukturu, která si v mezidobí vysloužila přezdívku "hotel hrůzy", obložili kovem a sklem.

Po 16 leté pauze v roce 2008 se na pyramidě opět začalo stavět, a to ve spolupráci s egyptskou společností Orascom. Do betonové konstrukce se instalovaly skleněné a kovové panely v hodnotě 180 milionů dolarů. Hotel tak získal nejenom elegantnější vzhled, ale i provozovatele.

Na konci roku 2012 německá společnost provozující síť luxusních hotelů Kempinski, oznámila, že hotel otevře do půl roku. Ani tentokrát ale na jeho zprovoznění nedošlo, o několik měsíců později společnost prohlásila, že vstup na severokorejský trh zatím není možný.

Více si přečtěte na webu E15.cz >>>

Petra Jansová, E15.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.