nahoru

Frajeři se smyslem pro humor: Záchranáři odtajnili obsah svých vozů ve virální výzvě

Radka Typltová 18. září 2019 • 15:50
Frajeři se smyslem pro humor: Záchranáři odtajnili obsah svých vozů ve virální výzvě
foto: Facebook

Švýcarští policisté si zřejmě chtěli trochu okořenit chytání zločinců, tak vymysleli challenge pro své kolegy. Vyzvali je, aby provedli inventuru svých pracovních vozidel. A pěkně všem na očích. Facebooková výzva pojmenovaná #TetrisChallenge se rozjela na plné obrátky. Zapojilo se několik sborů po celém světě – od hasičů po záchranáře. Všichni vytasili své „zbraně“ a nafotili se s nimi ve stylu Igráčků. Tihle frajeři, kterým bezesporu patří hold, dokázali, že mají i smysl pro humor.

Výzva curyšské policie se začala šířit jako lavina. Přidali se dobrovolní hasiči z města Zug, holandští policisté, prohlédnout si díky ní můžete i obsah vrtulníku záchranářské společnosti Air Zermatt. Postupně Tetris Challenge zachvátila celý svět. Zúčastnili se jí záchranáři z Nového Zélandu, Singapuru, Maďarska, Tchaj-wanu i Mexika.

Světlice, brusné kleště, výstražné trojúhelníky, hasicí přístroje, nosítka... A hlavně lidé. A taky jeden pes. Polehali si na silnici vedle svých vozidel a vybavení ve stylu tzv. knollingu neboli prostorového uspořádání nafoceného shora.

Výraz knolling poprvé použil v roce 1987 zaměstnanec nábytkářské firmy Frank Gehry Andrew Kromelow. Společnost navrhovala židle pro firmu Knoll, která si libovala v pravoúhlém nábytku. Kromelow si všiml, že shora nafocené předměty, které jsou navíc pěkně uspořádané, vypadají oku mnohem liběji, než když je nafotíte z jiných úhlů v chaotických uskupeních. Dnes tento způsob využívají nejen e-shopy, ale hlavně uživatelé Instagramu. Můžete se setkat i s pojmem flatlay, což je úplně to samé.

Nizozemští policisté odstartovali výzvu svého vozu – včetně sebe samých – nechali nafotit dronem. Postupně se přidávali další a další záchranné týmy a vy si tak můžete v naší galerii prohlédnout, co všechno se vejde do vozidel, které zachránily nejeden život.

Co najdete v českých záchrankách?

Kromě záchranářů samotných obsahuje každý vůz několik typů radiozařízení a komunikační a navigační systém. Ambulantní prostor je plný spousty nezbytných přístrojů a nástrojů: přístroj monitorující srdeční činnost se záznamem EKG křivky, defibrilátor, kompresní systém pro nepřímou srdeční masáž, injekční pumpu, plicní ventilátor, odsávačku, fonendoskop, tonometr, teploměr, neurologické kladívko, laryngoskopy, kleště dle Magilla, rozvěrače úst, sety na koniopunkci, inhalační polomasky, sety na zastavení krvácení, ošetření popálenin, vedení porodů nebo infuzní terapii.

Ve vozech rychlé záchranné služby najdete i žaludeční sondu nebo set pro hrudní drenáž. A pochopitelně obvazy, injekce, materiál pro odsávání a udržování průchodnosti dýchacích cest a ochranné pomůcky pro posádku – rukavice a ústenky. A také například mapy a označení pro hromadné neštěstí. A pochopitelně léky, ideálně s rychlým nástupem.

Chybět nesmí ani transportní pomůcky (transportní plachta, schodolez, nosítka), vyprošťovací a imobilizační pomůcky (páteřní rám, sady vakuových dlah, vakuová matrace, vyprošťovací vesta, pánevní fixátor, krční límce atd.), záchranářské kufry a batony s nejnutnějším zdravotnickým materiálem, léčivy a pomůckami pro zajištění základních životních funkcí. Dále pak hasicí přístroje, vyprošťovací lana a popruhy, navijáky, lopaty, sekery, svítilny, přilby – toto vybavení se však liší. Záleží na geografických poměrech a nastavené spolupráci s hasičskou záchrannou stanicí.

Radka Typltová


Klíčová slova: fotogalerie, technika, záchranáři


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.