nahoru

Jak se zajistit na důchod: Sedm kamarádek si koupilo dům. Chtějí v něm společně strávit stáří

Radka Typltová 26. července 2019 • 15:10
Jak se zajistit na důchod: Sedm kamarádek si koupilo dům. Chtějí v něm společně strávit stáří
foto: Twitter

Sedm čínských přítelkyň se nemusí obávat osamělosti ve stáří. Daly dohromady úspory a koupily si rozestavěný dům nedaleko jihočínského Kantonu, ve kterém chtějí na stará kolena společně trávit čas. Investovaly do něj 4 miliony juanů (v přepočtu 13 296 000 korun). Nemovitost o rozloze 700 metrů čtverečních postupně přeměnily v dům svých snů.

Třípatrový dům je obklopen zelenými kopci a leží na okraji vesnice zhruba 70 kilometrů od Kantonu. Cesta do města zabere jen hodinu. Dům ale rozhodně není bezbariérový, což ve stáří může být celkem zásadní problém.

V přízemí, kde se nachází i kuchyně a velký jídelní stůl, který pojme nejen všech sedm přítelkyň, ale i jejich rodiny a návštěvy, je dostatek prostoru pro pravidelná setkávání. Místnosti v patrech pak poskytují soukromí. V každém pokoji je obrovské klasické tatami s futonem, ze kterého mohou pozorovat východ slunce nad mlžným oparem. V některých pak mohou spát i společně a povídat si dlouho do noci.

Zařízení je velmi vkusné a nadčasové. Textilie, které ho oživují, pocházejí ze společných cest do Indie a Maroka. V přední části domu nechaly jeho majitelky zbudovat ze tří stran prosklenou čajovnu s panoramatickým výhledem na rýžová pole. Uprostřed polí pak vybudovaly čajový pavilon pod širým nebem s bambusovým vyvýšeným chodníkem.

Kamarádí se spolu přes dvacet let, znají se už z dob dospívání. Jejich vzájemná pouta jsou velmi pevná. Jak samy říkají, občas si připadají bližší než sestry. Vtipkují o tom, že by se každá měla začít zdokonalovat v nějaké specifické činnosti – od vaření přes pěstování zeleniny a tradiční čínskou medicínu až po hru na hudební nástroj. Každá tak bude mít v domě jedinečnou a užitečnou roli, zabaví se a nebude mít čas na případné hašteření. Přece jen sedm žen pod jednou střechou…

Radka Typltová


Klíčová slova: důchody, fotogalerie, Čína, stavbaDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.