nahoru

Obrazové iluze bez Photoshopu. Podívejte se na zázraky starého fotografického procesu

Clara Zangová1. května 2019 • 10:30
Obrazové iluze bez Photoshopu. Podívejte se na zázraky starého fotografického procesu
foto: My Modern Met

Nejrůznější fotomontáže, obrazové iluze a klamy nejsou díky moderním technologiím ničím neobvyklým a mnohdy ani ne příliš pracným. Jinou dimenzi však taková fotografie získává, je-li iluze dosaženo některým ze starých fotografických procesů. Jedním takovým je dnes okrajový kolodiový proces, na jehož počest uspořádala společnost Modern Collodium už druhý ročník soutěže Wet Plate Competition určený právě fotografům, kteří tvoří snímky touto starou technikou. Na pozoruhodná díla nejlepších účastníků se můžete podívat ve fotogalerii.

Mokrý kolodiový proces, který se někdy také zkráceně nazývá pouze mokrý proces nebo archerotypie (po svém vynálezci Fredericku Scottu Archerovi), je jedním z nejstarších fotografických procesů. Brit Archer přišel s mokrým procesem v roce 1851, pouhých 12 let po patentování daguerrotypie. Archerotypie byla rychlejší, výsledek kvalitnější a trvanlivější. Z dnešního úhlu pohledu je to však neskutečně složitý a zdlouhavý proces. Milovníci analogové fotografie však potvrdí, že pomalejší a náročnější procedura má něco do sebe.

Archer využil nedávno objeveného kolodia, které se do té doby používalo pouze ve zdravotnictví jako obvazový materiál. Rozpoznal jeho vlastnost vytvářet tenký hydrofobní film přilnavý ke sklu. Sklo zároveň nevnášelo do obrazu žádný šum. Nevýhodou a složitostí procesu je to, že citlivá deska musí zůstat vlhká až do expozice. A protože kolodium schne rychle, desky se musely připravit až těsně před fotografováním, fotograf s sebou tedy musel vzít v podstatě celou fotolaboratoř.

Ačkoliv se někteří umělci mokrým procesem s oblibou zabývají, je to přeci jen žánr okrajový, a tak organizátoři soutěže doufají, že mimo jiné přispějí k jeho uchování.Klíčová slova: fotografie, soutěž, fotogalerieDiskuse ke článku