nahoru

Mezi břehy Vltavy. Na jaké ostrovy se v Praze dostanete suchou nohou

Dominik Patzner 26. dubna 2019 • 08:30
Mezi břehy Vltavy. Na jaké ostrovy se v Praze dostanete suchou nohou
foto: Dominik Patzner

 

Historie pražských ostrovů přináší různé informace o tom, jak vznikaly, zanikaly a k čemu je Pražané využívali – od korunovační hostiny Václava II. po čističku odpadních vod. Některé z nich ani nenesou vlastní jméno, u dalších zase nikdo netuší, že jsou ostrovy. Dohromady jich je více než deset, ale jen některé z nich jsou volně přístupné.

Mezi Branickým a Barrandovským mostem se rozkládá první z ostrovů – i když má na délku půl kilometru, dodnes nenese žádné jméno. Směrem po proudu následují další, Petržilkovský ostrov kousek od toho Dětského, avšak není přístupný veřejnosti. A třeba Křižovnický ostrov u prvního oblouku Karlova mostu u staroměstské mostecké věže málokdo zná nejspíš i kvůli tomu, že při procházce po mostě všechny zajímá spíše Pražský hrad.

Devítka ostrovů u současné Štvanice zanikla během zasypávání vltavského ramena na hranici Nového města a Karlína na přelomu 19. a 20. století. Nejmladším ostrovem na území Prahy je Ptačí ostrov, který vznikl naplavením zeminy a štěrku během povodní v roce 2002, ostrov se však kvůli mělčině objevoval už dávno.

Po pražských ostrovech, na něž se dostanete i bez člunu, se s námi vydejte v naší fotogalerii:


Dominik Patzner
Diskuse ke článku