Mezi břehy Vltavy. Na jaké ostrovy se v Praze dostanete suchou nohou | Reflex.cz
nahoru

Mezi břehy Vltavy. Na jaké ostrovy se v Praze dostanete suchou nohou

Dominik Patzner26. dubna 2019 • 08:30
Mezi břehy Vltavy. Na jaké ostrovy se v Praze dostanete suchou nohou
foto: Dominik Patzner

 

Historie pražských ostrovů přináší různé informace o tom, jak vznikaly, zanikaly a k čemu je Pražané využívali – od korunovační hostiny Václava II. po čističku odpadních vod. Některé z nich ani nenesou vlastní jméno, u dalších zase nikdo netuší, že jsou ostrovy. Dohromady jich je více než deset, ale jen některé z nich jsou volně přístupné.

Sex na ulici, sadismus a všudypřítomné drogy. New York 80. let ukazuje svá nejtemnější …

Mezi Branickým a Barrandovským mostem se rozkládá první z ostrovů – i když má na délku půl kilometru, dodnes nenese žádné jméno. Směrem po proudu následují další, Petržilkovský ostrov kousek od toho Dětského, avšak není přístupný veřejnosti. A třeba Křižovnický ostrov u prvního oblouku Karlova mostu u staroměstské mostecké věže málokdo zná nejspíš i kvůli tomu, že při procházce po mostě všechny zajímá spíše Pražský hrad.

Devítka ostrovů u současné Štvanice zanikla během zasypávání vltavského ramena na hranici Nového města a Karlína na přelomu 19. a 20. století. Nejmladším ostrovem na území Prahy je Ptačí ostrov, který vznikl naplavením zeminy a štěrku během povodní v roce 2002, ostrov se však kvůli mělčině objevoval už dávno.

Po pražských ostrovech, na něž se dostanete i bez člunu, se s námi vydejte v naší fotogalerii:

Jak se staví ruský sen. Dostavba mostu spojujícího Rusko a Krym se chýlí ke konci
Unikátní maskování: Továrna Boeing byla za války ukryta pod falešnou obytnou čtvrť


Dominik PatznerVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,800
23,050
29,240
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější