Mezi břehy Vltavy. Na jaké ostrovy se v Praze dostanete suchou nohou | Reflex.cz
nahoru

Mezi břehy Vltavy. Na jaké ostrovy se v Praze dostanete suchou nohou

Dominik Patzner26. dubna 2019 • 08:30
Mezi břehy Vltavy. Na jaké ostrovy se v Praze dostanete suchou nohou
foto: Dominik Patzner

 

Historie pražských ostrovů přináší různé informace o tom, jak vznikaly, zanikaly a k čemu je Pražané využívali – od korunovační hostiny Václava II. po čističku odpadních vod. Některé z nich ani nenesou vlastní jméno, u dalších zase nikdo netuší, že jsou ostrovy. Dohromady jich je více než deset, ale jen některé z nich jsou volně přístupné.

Sex na ulici, sadismus a všudypřítomné drogy. New York 80. let ukazuje svá nejtemnější …

Mezi Branickým a Barrandovským mostem se rozkládá první z ostrovů – i když má na délku půl kilometru, dodnes nenese žádné jméno. Směrem po proudu následují další, Petržilkovský ostrov kousek od toho Dětského, avšak není přístupný veřejnosti. A třeba Křižovnický ostrov u prvního oblouku Karlova mostu u staroměstské mostecké věže málokdo zná nejspíš i kvůli tomu, že při procházce po mostě všechny zajímá spíše Pražský hrad.

Devítka ostrovů u současné Štvanice zanikla během zasypávání vltavského ramena na hranici Nového města a Karlína na přelomu 19. a 20. století. Nejmladším ostrovem na území Prahy je Ptačí ostrov, který vznikl naplavením zeminy a štěrku během povodní v roce 2002, ostrov se však kvůli mělčině objevoval už dávno.

Po pražských ostrovech, na něž se dostanete i bez člunu, se s námi vydejte v naší fotogalerii:

Jak se staví ruský sen. Dostavba mostu spojujícího Rusko a Krym se chýlí ke konci
Unikátní maskování: Továrna Boeing byla za války ukryta pod falešnou obytnou čtvrť


Dominik PatznerMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější