nahoru

Notre-Dame před zničujícím požárem a po něm. Podívejte se na fotky, které ukazují krásu i zkázu chrámu

Martin Bartkovský 16. dubna 2019 • 16:33
Notre-Dame před zničujícím požárem a po něm. Podívejte se na fotky, které ukazují krásu i zkázu chrámu
foto: Koláž reflex.cz

Ničivý požár, který během pondělního podvečera zachvátil pařížskou katedrálu Notre-Dame, napáchal nevyčíslitelné škody. I když se už na opravu památky vybraly miliardy korun od soukromých dárců, původní stav a tím i neuvěřitelná historická hodnota jsou pryč. I díky tomu, že je katedrála jedním z nejnavštěvovanějších míst Francie, existuje spousta fotek, které zachytily její stav před osudným 15. dubnem. Podívejte se na fotky, které srovnávají stav památky před požárem a po něm.

Kříž a oltář

Oltář se zlatým křížem v hlavní chrámové lodi. Jindy se tu scházely stovky turistů a věřících, dnes jej vyfotografovala pouze první skupinka hasičů.

Pro sledování změn pohybujte pomocí myši bílým válcem uprostřed fotek.

Boční pohled

Letecký záběr na katedrálu v celém jejím rozsahu. Nejtenčí z věží se zřítila během několika desítek minut poté, co střechu pohltily plameny.

Přední pohled

Zatímco běžně se před chrámem houfovaly tisíce turistů denně, 15. dubna bylo okolí uzavřeno a hasiči se snažili s nasazením vlastních životů zachránit co nejvíc.

Zadní pohled

Katedrála zezadu naplno ukazuje svou členitost. Tisíc let starý krov zmizel během několika minut. I když lidé hasičům radili, ať hasí chrám vrtulníky, hektolitry vody by poškodily statiku. Střechu tak nedokázal zachránit nikdo.

Diskuse ke článku