nahoru

Na věčné časy: Sovětský svaz na stránkách nejúspěšnějšího propagandistického časopisu

Johana Kudrnová 1. srpna 2022 • 16:00
Na věčné časy: Sovětský svaz na stránkách nejúspěšnějšího propagandistického časopisu
foto: soviet-art.ru

Časopis Sovětský svaz byl založen v roce 1950. Úspěch, který zaznamenal na domácích pultech, se během několika let přetavil do dvaceti jazykových mutací. O zářných socialistických zítřcích si tak mohli číst lidé třeba i v Japonsku, Koreji, Číně, Vietnamu, či dokonce ve Spojených státech. Náklad časopisu v roce 1970 dosahoval z dnešního pohledu neuvěřitelných 1,3 miliónu výtisků. Časopis se zaměřoval především na technologický pokrok, úspěchy Sovětského svazu ve sportu a v pronikání do vesmíru, genderovou rovnost a idylicky prezentovanou etnickou diverzitu Sovětského svazu.

Měsíčník se prezentoval jako společensko-politický. Struktura však odpovídala dnešním populárním časopisům, takže čtenáři dostali tak trochu ode všeho. V historické sekci se mohli poučit sovětskou interpretací dějin, kulturní rubrika nabízela reportáže z různorodých festivalů, fanoušci sportu mohli obdivovat výkony sovětských sportovců.

Barevné snímky na kvalitním papíru do celého světa

Text ovšem nebyl jediným nástrojem sovětské propagandy. Na stejné, ne-li vyšší úrovni stály v časopise Sovětský svaz fotografie. Barevné snímky byly vytištěné na kvalitním papíru a mohly tak směle konkurovat té nejlepší produkci ze Západu. Kromě Sovětského svazu se do zahraničí vyvážely také časopisy Sovětská žena, Sovětský život a Sovětská země. Sovětský svaz však mezi ostatními vyčníval svým extrémně vysokým nákladem a množstvím jazykových mutací.

Při hodnocení propagandistických témat, která se objevovala na stránkách tiskoviny, je třeba brát v potaz fakt, že důležitou roli hrál časopis také na domácím trhu. Téma práce, na které se na stránkách Sovětského svazu podílely stejnou měrou muži i ženy, mělo mít na čtenáře především motivační apel.

Světlé zítřky přestaly z obálek časopisu Sovětský svaz na čtenáře propagandisticky působit až v roce 1992. Na vybrané titulní strany časopisu se můžete podívat v naší fotogalerii.¨

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.