Na věčné časy: Sovětský svaz na stránkách nejúspěšnějšího propagandistického časopisu | Reflex.cz
nahoru

Na věčné časy: Sovětský svaz na stránkách nejúspěšnějšího propagandistického časopisu

Johana Kudrnová8. ledna 2019 • 14:30
Na věčné časy: Sovětský svaz na stránkách nejúspěšnějšího propagandistického časopisu
foto: soviet-art.ru

Časopis Sovětský svaz byl založen v roce 1950. Úspěch, který zaznamenal na domácích pultech, se během několika let přetavil do dvaceti jazykových mutací. O zářných socialistických zítřcích si tak mohli číst lidé třeba i v Japonsku, Koreji, Číně, Vietnamu, či dokonce ve Spojených státech. Náklad časopisu v roce 1970 dosahoval z dnešního pohledu neuvěřitelných 1,3 miliónu výtisků. Časopis se zaměřoval především na technologický pokrok, úspěchy Sovětského svazu ve sportu a v pronikání do vesmíru, genderovou rovnost a idylicky prezentovanou etnickou diverzitu Sovětského svazu.

Měsíčník se prezentoval jako společensko-politický. Struktura však odpovídala dnešním populárním časopisům, takže čtenáři dostali tak trochu ode všeho. V historické sekci se mohli poučit sovětskou interpretací dějin, kulturní rubrika nabízela reportáže z různorodých festivalů, fanoušci sportu mohli obdivovat výkony sovětských sportovců.

Barevné snímky na kvalitním papíru do celého světa

Text ovšem nebyl jediným nástrojem sovětské propagandy. Na stejné, ne-li vyšší úrovni stály v časopise Sovětský svaz fotografie. Barevné snímky byly vytištěné na kvalitním papíru a mohly tak směle konkurovat té nejlepší produkci ze Západu. Kromě Sovětského svazu se do zahraničí vyvážely také časopisy Sovětská žena, Sovětský život a Sovětská země. Sovětský svaz však mezi ostatními vyčníval svým extrémně vysokým nákladem a množstvím jazykových mutací.

Socialistický fenomén fronta: Čekalo se na všechno. Na základní potraviny i na oblečení

Při hodnocení propagandistických témat, která se objevovala na stránkách tiskoviny, je třeba brát v potaz fakt, že důležitou roli hrál časopis také na domácím trhu. Téma práce, na které se na stránkách Sovětského svazu podílely stejnou měrou muži i ženy, mělo mít na čtenáře především motivační apel.

Světlé zítřky přestaly z obálek časopisu Sovětský svaz na čtenáře propagandisticky působit až v roce 1992. Na vybrané titulní strany časopisu se můžete podívat v naší fotogalerii.¨

Českým vozem po všech kontinentech aneb Naši první automobiloví nomádi
Michael Borovička 4. prosince 2018 • 11:05

Českým vozem po všech kontinentech aneb Naši první automobiloví nomádi

Ohně i vodní děla. Žluté vesty v Paříži pronikly do budovy vlády, úředníky evakuovala …
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!
PREMIUM X Sylvester Stallone: Hvězda, která překonala životní peklo a nikdy nepřestala rozdávat rány

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější