nahoru

Starý panelový dům ožil i se svými obyvateli na koupelnových dlaždicích

Martin Mrázek 12. října 2018 • 15:10
Starý panelový dům ožil i se svými obyvateli na koupelnových dlaždicích
foto: Gyva Grafika

Litevští designéři přenesli fasádu sovětského bytového domu do interiéru restaurace Galeria Urbana v Kaunasu. Chtěli tak prý upozornit na to, že zatímco vlastní domovy mají Litevci dokonale vycíděné a upravené, cokoliv za vstupními dveřmi již nepovažují za problém.

„Schodiště, dvorky a další veřejná místa jsou většinou opuštěné a ignorované. Proto jsme přenesli klasickou fasádu tam, kde se o to lidé budou zajímat,“ uvedli designéři ze studia Gyva Grafika pro flashbak.com. „Na lidi z jiných kultur to bude asi působit zvláštně, ale pro nás je tohle prostě typický obraz, se kterým jsme vyrostli.“

Zda koupelnové dlaždice skutečně přispějí k řešení domnělého problému s veřejným prostorem, ponecháme na samotných Litevcích. Pro Čechy je to ale podobně jako pro pobaltský stát minimálně zajímavá vzpomínka.

„Litva se chce stát silnou severoevropskou zemí a zapomenout na temné časy sovětské okupace, na kulturu, jež nám byla vnucena. Proto tyhle fasády za finanční pomoci Evropské unie pomalu mizí. Pořád máme ale čas se pořádně rozloučit,“ myslí si designéři z Gyva Grafika.

Jejich originální dlaždice naleznete v naší galerii:

 

 Klíčová slova: fotogalerie, Litva, Kaunas, dlaždice, fasádaDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.