Bizarní státní dary: Kus berlínské zdi, dévédéčka i poháry ve tvaru jelenů | Reflex.cz
nahoru

Bizarní státní dary: Kus berlínské zdi, dévédéčka i poháry ve tvaru jelenů

Johana Kudrnová12. října 2018 • 10:00
Bizarní státní dary: Kus berlínské zdi, dévédéčka i poháry ve tvaru jelenů
foto: Henrik Duncker

Obdarovávání hostitelů patří k jedněm z nejstarších společenských rituálů. Výběrem daru i jeho hodnotou dává host najevo, jak moc si svého hostitele považuje. Jakkoliv však může být prvotní úmysl dobrý, rozdílné tradice, vkus i vnímání symboliky mohou způsobit diplomatické potíže. Finský fotograf Henrik Duncker se ve zvláštním projektu zaměřil na státní dary, které má ve svých depozitářích Lotyšsko.

Cílem projektu Henrika Dunckera bylo nahlédnout do tajů diplomacie skrze objekty, které si diplomatičtí představitelé navzájem vyměňují a které po předávacím rituálu už v podstatě nikoho nezajímají. Nejčastěji se bez povšimnutí kupí v depozitářích.

Nejstarší fotografie amerických prostitutek pochází z roku 1892, vyšly v nové knize

V roce 2014 se Henrik Duncker vydal do hlavního města Lotyšska Rigy, aby v kanceláři prezidenta, parlamentu a v dalších vládních budovách zvěčnil dary, které lotyšští státní představitelé dostávali v průběhu let od svých protějšků z celého světa.

Výsledek projektu je nečekaně bizarní. Kromě předmětů vysoké umělecké kvality nebo úlomku berlínské zdi se zde totiž našla také kolekce dévédéček od lotyšského filmového svazu nebo kolekce extrémně nevkusných pohárů ve tvaru divokého prasete, jelena a losa, které na státní návštěvu přivezl polský prezident Bronisław Komorowski.

Neznámá tvář Švýcarska: Země je poseta bunkry a úkryty, některé vypadají jako obyčejné…

Svůj portrét pak Lotyšům věnoval nejen ukrajinský prezident Viktor Janukovyč, ale také irská prezidentka Mary McAleese. Mnohé dary nejsou označeny vysvětlivkami, těžko tak odhadovat, co může být třeba záhadný zelený objekt vejčitého tvaru, který přivezl mluvčí islandského parlamentu.

Na různorodou kolekci státních darů, jež se nacházejí v lotyšských depozitářích, se můžete podívat v galerii:

Zničíme planetu Zemi docela? Alarmující fotografie napovídají, že to může být brzy
Neuvěříte, že tohle nejsou fotky. Izraelský malíř dokonale zachycuje ženskou krásu a …Klíčová slova: fotogalerie, diplomacie, dary, lotyšskoDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,790
29,590
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější