nahoru

Podívejte se: Nejkrásnější mobilní knihovny 20. století, které vznikaly v USA, ale i v Ghaně

Tereza Stonišová1. července 2018 • 18:00
Podívejte se: Nejkrásnější mobilní knihovny 20. století, které vznikaly v USA, ale i v Ghaně
foto: rarehistoricalphotos

Dnes je to móda, která má přivést nečtenáře ke čtení a zaujmout formou. Na počátku 20. století však převozné knihovny nebyly nijak neobvyklé, ba naopak. Jejich využívání bylo časté, zejména kvůli snadnému přemisťování i cenové dostupnosti – šlo vlastně o přetvořený automobil. Jedno z prvních takových aut „přetvořili“ ve Spojených státech. Jak vypadaly dříve pojízdné knihovny, se můžete podívat v galerii níže.

Mobilní knihovny však zdaleka nebyly součástí jen americké kultury. Některé takové pojízdné vozy byly známé i v afrických státech, avšak později. Z 50. let 20. století jsou známy fotografie, které ukazují mobilní knihovnu například v africké Ghaně. Do světa však tento vynález vyvezli právě Američané, a tak i v průběhu let se počet těchto mobilních zařízení zvyšoval v USA nejrychlejším tempem.

Na snímcích najdete knihovny především z USA – v Jižní Karolíně v roce 1904 byla na fotografii zvěčněna vůbec první taková knihovna. Následovaly státy jako Texas, Maryland nebo Tennessee. Bylo také zvykem, že se tyto pojízdné chrámy vzdělání pojmenovávaly po významných osobnostech. A tak třeba v Mexiku jeden z nich pojmenovali Knihomobil Benjamina Franklina.

 

10 věcí, které nikdy nesmíte udělat na karlovarském festivalu
Milan Tesař 1. července 2018 • 12:36

10 věcí, které nikdy nesmíte udělat na karlovarském festivalu

Japonský poustevník žil 30 let na opuštěném ostrově. Nyní jej chtějí násilím odvéztKlíčová slova: fotogalerie, USA, Knihovny, zajímavosti


Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,800
28,660
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější