Vzácné snímky deportace Romů z nacistického Německa. Podívejte se | Reflex.cz
nahoru

Vzácné snímky deportace Romů z nacistického Německa. Podívejte se

Martin Mrázek25. června 2018 • 16:30
Vzácné snímky deportace Romů z nacistického Německa. Podívejte se
foto: Galerie Bilderwelt

V roce 1936 bylo v třetí říši založeno Centrum pro rasovou hygienu a výzkum dědičnosti. Vedl ho nacistický eugenik Dr. Robert Ritter a společně s asistentkou Evou Justinovou v něm provedl výzkum, který měl dát konečnou odpověď na tzv. „cikánskou otázku“ (Zigeunerfrage). Po dlouhém čase stráveném v terénu rozhovory i lékařskými vyšetřeními přišel se zvráceným závěrem. 90 procent Romů bylo dle něj „nečistými míšenci“ a v rámci zachování rasové čistoty Němců mělo být potřeba je buď deportovat, či rovnou zlikvidovat.

Zbylých deset procent, sestávajících povětšinou z kočovných Sintů, plánoval Heinrich Himmler uzavřít do rezervací. Drtivou většinu chtěl ale ihned vyhladit. Speciální zákon týkající se přímo Romů nakonec nikdy nevyšel. Himmler ale postupnými kroky přece jen málem dosáhl svého.

Smrt, strach a beznaděj. Unikátní fotky ukazují málo známé masakry Židů v Pobaltí

Nacistický režim nejdříve klasifikoval Romy jako asociální a kriminální živel. Následným výnosem pak Himmler veřejně prohlásil, že by „bylo vhodné cikánskou otázku řešit na základě rasy“. Tím zároveň ospravedlnil nucenou registraci všech Romů ve věku nad 6 let.

Na podzim roku 1942 si pak na říšském ministru spravedlnosti Ottu Thierackovi vymohl „předání asociálních elementů z výkonu trestu říšskému vůdci SS ke zničení prací“. Jelikož Romové, byli za asociální elementy považováni, měl je již Himmler zcela ve své moci. To nakonec stvrdil výnosem z 16. prosince roku 1942, kde již mluví přímo o Romech a nařizuje jejich hromadnou deportaci do koncentračního tábora Osvětim II – Birkenau.

Lež o Lidicích: Poněmčení dětí bylo eufemismem, 82 jich nacisté udusili plynem

Historikové odhadují, že nacisté a jejich spojenci zavraždili kolem 25 % všech evropských Romů. To by odpovídalo více než 200 tisícům lidí. Jen z protektorátu Čechy a Morava bylo do Birkenau deportováno více než 5500 Romů, z nichž se domů vrátilo jen asi 500.

Celková romská populace po válce pak čítala jen zhruba 800 lidí. Systematické vyvražďování Romů v Čechách a na Moravě bylo tak bohužel jednou z těch vůbec nejdůkladnějších genocid 2. světové války.

Podívejte se do očí zločincům, kteří se podíleli na vraždách tisíců Čechů v Osvětimi
Femme fatale Lee Millerová: Žena, která se koupala v Hitlerově vaně
Kateřina Kadlecová 2. února 2018 • 10:48

Femme fatale Lee Millerová: Žena, která se koupala v Hitlerově vaně
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Evangelium podle Mansona: Pologramotný vůdce sekty, vrah, co nezabíjel, a miláček popkultury
PREMIUM X Proč miluju Dalmácii aneb Malé vyznání velkého českého dovolenkáře středního věku
PREMIUM X Zelený Raoul: Tajemství hradního sklepení aneb Vstup přísně zakázán!
PREMIUM X Tenkrát v Hollywoodu: Příběh Quentina Tarantina a jeho zatím posledního filmu
PREMIUM X Jak se šňupe v Praze: Reportáž z podniků a záchodků, kde díky kokainu zítra znamená včera

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější