nahoru

Stud a zranitelnost: Dokonalé portréty Holanďanů inspirované Rembrandtovou stínohrou

Johana Kudrnová 14. června 2021 • 19:00
Stud a zranitelnost: Dokonalé portréty Holanďanů inspirované Rembrandtovou stínohrou
foto: Danielle van Zadelhoff

Nizozemská fotografka Danielle van Zadelhoff pro své snímky volí zajímavou atmosféru. Její kompozice nápadně připomínají slavné renesanční obrazy holandských mistrů. Zadelhoff se inspirací Rembrandtem netají. Podle svých slov se snaží zachytit vztah mezi minulostí a současností. Své modely si vybírá z řad obyčejných lidí a během focení se k nim snaží co nejlépe přiblížit. Jedině tak je prý schopná zachytit jejich niterné charisma.

Na často velmi odvážných fotografiích lze vidět obnažené štíhlé i korpulentní ženy, děti i muže. Zadelhoff své modely nejčastěji fotí en face, najdou se ale i portréty odvrácených lidí nebo jejich profilů. Na snímcích se často objevují propriety, které jako by vypadly z 16. století. Historické je i použité oblečení.

Danielle Zadelhoff se o renesanční malířství a sochařství zajímala od malička. V dospívání navštěvovala protestantskou školu s velmi přísnými pravidly. Všechny tyto vlivy se nyní podepisují na její uměleckém vyjádření.

Minulost se podle autorky vždy odráží v budoucnosti. Také my jsme nuceni neustále se k minulosti vztahovat. Mezi vzdálenými časy se Zadelhoff snaží postavit most. Renesanční obrazy a její fotografie pak nejvíce spojuje hra se světlem a stíny.

„Zajímají mne syrové a ničím nezkreslené emoce – osamělost, zranitelnost, strach nebo stud. Ne vždy jsou pozorovatelné. Ne vždy jsme je ochotni ukazovat, přesto jsou v našich život prakticky stále přítomné.“ říká fotografka.

 

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.