nahoru

Unikátní fotogalerie: Kočky sjeté kočičím kokainem vykouzlí úsměv každému

Tereza Stonišová 6. ledna 2020 • 15:15
Unikátní fotogalerie: Kočky sjeté kočičím kokainem vykouzlí úsměv každému
foto: boredpanda

Jestli jste milovníci domácích mazlíčků, svéhlavých a inteligentních koček, pak musíte znát tuto rostlinu: šantu kočičí. Její účinky na člověka jsou minimální, na kočky však výrazné. Kočky, které tuto rostlinu okusily, zažívaly jistě zajímavé pocity. A právě tyto pocity chtěl zachytit fotograf Andrew Martilla, který kočky odjakživa miluje.

Šanta kočičí, respektive její vrásčité listy, mají totiž mírně halucinogenní účinky. Zatímco člověk je na sobě nepozná prakticky vůbec, kočky na ně obvykle reagují. Není ale pravidlem, že na tento „kočičí kokain“, jak se rostlině někdy přezdívá, bude reagovat každá kočka – záleží na mnoha faktorech, včetně citlivosti na určité látky, stáří, ale také genů a tak podobně. V českém prostředí je rostlina známá také pod anglickým názvem catnip, který se v mluvě už často ani nepřekládá.

Není divu, že tato rostlina a její efekt na kočky (trvá maximálně čtvrt hodiny) je předmětem zájmu chovatelů koček, jejich milovníků, ale také fotografů. Jednu fotogalerii, kde je jasné, jak to vypadá, když si taková kočka „catnipu“ šňupne, si můžete prohlédnout níže. A nebojte se: rostlina zvířatům neublíží.

Diskuse ke článku