Neuvěřitelný kousek: Angličané na dvojplošníku zdolali Everest 20 let před Hillarym | Reflex.cz
nahoru

Neuvěřitelný kousek: Angličané na dvojplošníku zdolali Everest 20 let před Hillarym

Martin Mrázek22. června 2018 • 15:50
Neuvěřitelný kousek: Angličané na dvojplošníku zdolali Everest 20 let před Hillarym
foto: S. R. Bonnett

Prvními lidmi, kteří oficiálně stanuli na vrcholu nejvyšší hory světa, se v roce 1953 stali Tenzing Norgay a Edmund Hillary. Titulní stránky předních deníků ale plnil Mount Everest již o dvacet let dříve. Dobýt se ho totiž tehdy vydal velitel perutě RAF Douglas Douglas-Hamilton. A to v chatrném dvojplošníku Westland PV-3. Šlo o typické dobrodružství anglických gentlemanů ze staré školy. Zdánlivě neproveditelné, vysoce nebezpečné, s takřka tragickým, ale nakonec šťastným koncem.

Finance pro něj poskytla Lady Houston, známá filantropka se slabostí pro aviatiku. Na cestu se 3. dubna roku 1933 vydala letadla dvě. Douglas-Hamilton, známý jako Lord Clydesdale, pilotoval zmíněný Westland PV-3, v němž seděl i plukovník Stewart Blacker. Za nimi pak ve Westlandu PV-6 letěli poručík David McIntyre a fotograf S. R. Bonnett. Dobrodruzi nemohli tušit, jak budou jejich stroje v nadmořské výšce kolem 9000 m n. m reagovat, a rovněž nevěděli, jak se s řídkým vzduchem vypořádají jejich vlastní těla.

Běžný život v Severní Koreji? Podívejte se na 50 vzácných fotografií

Chatrné dvojplošníky samozřejmě neměly tlakové kabiny, a posádky tak musely při dýchání spoléhat na kyslíkové bomby. To se málem vymstilo S. R. Bonnettovi, který při letu začal znenadání cítit velké bolesti břicha. Musel proto přestat fotit a na hranici omdlení zjistil, že v jeho hadičce s přívodem kyslíku je velká díra. Na pokraji sil ji nakonec stačil převázat kapesníkem a s touto improvizovanou záplatou pokračoval ve své práci. Malá nepozornost se mu ale skoro stala osudnou.

Jak se letadla přibližovala střeše světa, přišel další problém. Zasáhly je silné poryvy větru. Dvojplošníky za krátkou dobu ztratily výšku takřka 500 metrů a jen velmi pomalu ji získávaly zpět. Vrchol Mount Everestu nakonec přeletěly o pouhých 30 metrů. Kvůli získání kvalitních záběrů nad ním ale nakonec statečně kroužily celých 15 minut.

Socialistický fenomén fronta: Čekalo se na všechno. Na základní potraviny i na oblečení

Expedice se po návratu do vlasti dočkala slavnostního uvítání a Lord Clydesdale dokonce obdržel v roce 1935 medaili za zásluhy. Veřejnost tehdy dobrodruhy vnímala podobně jako následující generace astronauty. A tak není divu, že o jejich výpravě vznikl i dokumentární film, jenž můžete zhlédnout v tomto článku.

Pokud se chcete podívat na snímky, které pořídil S. R. Bonnett přímo z kokpitu jednoho z dvojplošníků, naleznete je v naší galerii:

Život v rakvi: Podívejte se, jak vypadá opravdu drsné bydlení v Hongkongu
Okamžik před katastrofou: Podívejte se na fotografie, které těsně předcházely smrti
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Sylvester Stallone: Hvězda, která překonala životní peklo a nikdy nepřestala rozdávat rány

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější