nahoru

Palác na kolejích: Takhle cestoval ruský car, než byl sesazen a zastřelen bolševiky

pos22. května 2020 • 15:10
Palác na kolejích: Takhle cestoval ruský car, než byl sesazen a zastřelen bolševiky
foto: Flickr

Konec 19. století byl ve znamení obrovského rozmachu železniční dopravy a pozadu nechtěl zůstat ani ruský car Mikuláš II. Na své domácí i zahraniční cesty si proto nechal postavit luxusní a plně vybavený „železniční palác“. Osud vlaku však byl podobně smutný jako konec carské rodiny a do dnešních dnů se dochoval pouze na fotografiích.

První část vlaku byla sestrojena mezi lety 1894 a 1896 v dílnách Nikolajevské železniční společnosti. Jak se rozrůstala carská rodina a zvětšoval se doprovod na cestách, musel být zvětšován i carský vlak.

V roce 1902 se vlak skládal z deseti vozů: spací vůz pro cara a jeho manželku, salónní vůz, jídelní vůz, kuchyňský a skladovací vůz, vozy na ubytování hostů, vůz pro děti carského páru. Další vozy pak sloužily jako zázemí pro obsluhující personál, zavazadla a nechyběla ani dílna pro drobné opravy během cest. Jeden vůz sloužil jako plně vysvěcená kaple.

Osud všech carských luxusních vozů byl podobně smutný jako osud celé carské rodiny. Většina z nich byla zničena během ruské občanské války. Vozy, které válku přežily, byly rozebrány v roce 1941, a tak v dnešních dnech žádný z původních již neexistuje.

Na luxusní pojízdný palác cara Mikuláše II. se podívejte do galerie:

pos


Klíčová slova: železnice, Rusko, Car Mikuláš, vlakDiskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější