nahoru

V Číně vznikla velice zvláštní obrovská pohřebiště: Jsou na nich umístěny miliony přebytečných kol

Daniel Baret 7. května 2018 • 14:20
V Číně vznikla velice zvláštní obrovská pohřebiště: Jsou na nich umístěny miliony přebytečných kol
foto: Flickr

Za posledních několik let se stalo půjčování kol tzv. bike-sharing fenoménem. Stalo se tak i v Číně, kde je podle jedné zprávy až 70 soukromých společností, které nabízejí kola k půjčení. Operují s 16 miliony kol a mají až 130 milionů uživatelů. Výhodou kol je, že nemusí být parkována na předem určených místech a odemykají se přes smartphone. Pro běžné uživatele jsou tak velice praktickou záležitostí - šetří jak náklady na dopravu, tak životní prostředí a ve věčně zacpaných městech jsou rychlým dopravním prostředkem.

Ale bike-sharing má i svou odvrácenou stránku. V Číně totiž nabídka překročila poptávku, což vedlo k tomu, že města přestala zvládat záplavu milionů kol. Lidé nechávali kola kdekoliv s nepěknými důsledky jako jsou zacpané chodníky. Mnoho poškozených nebo zničených kol také bylo zanecháno svému osudu na ulicích měst.

V Číně nedávno zkrachovalo mnoho bike-sharingových společností, z nichž největší se jmenovala Bluegogo. Téměř přes noc přestalo společnost fungovat a tisíce kol bylo ponecháno na ulicích, což lákalo vandaly. Města musela zajistit odvoz kol z města na místa, které se dají nejlépe nazvat jako pohřebiště kol.

Veřejnost, úřady a dosud existující bike-sharingové společnosti se nyní snaží poučit z chyb svých předchůdců a předejít opětovnému zahuštění měst bicykly, které nikdo nebude používat.Klíčová slova: kolo, fotogalerie, Čína, bikesharingDiskuse ke článku