nahoru

Nádherná knihovna, kterou srovnali se zemí. Jedinečnou stavbu už připomínají pouze staré snímky

Tereza Stonišová 19. dubna 2018 • 15:30
Nádherná knihovna, kterou srovnali se zemí. Jedinečnou stavbu už připomínají pouze staré snímky
foto: Public Library of Cincinnati

Byla obdivovaná, architektonicky cenná a monstrózní. Knihovna v americkém státě Ohio byla známá a navštěvovaná, přesto ji v roce 1955 zbourali a přemístili jinam. Obdivovaný prostor nyní připomínají jen černobílé fotografie z poloviny 20. století. Proč musela budova padnout k zemi?

Postavená byla v roce 1874 na místě, které bylo původně určené pro budovu opery. Stará knihovna v Cincinnati se však velmi brzy stala předmětem netušeného zájmu, obdivovali ji akademici, studenti i občasní čtenáři. Knihy měla vyrovnané vždy v pěti úrovních – pěti knižních patrech, které dohromady tvořily impozantní podívanou. Kolem každého oddělení bylo kovové zábradlí a prostor mezi regálem a zábradlím byl poměrně úzký.

Prostor působil neobyčejně vzdušným a prostorným dojmem, i nyní fotografie dýchají atmosférou, jakou můžeme najít třeba v pražském Klementinu (Národní knihovně). Čtenáři procházeli do budovy vestibulem vedoucím okolo bust Johna Miltona, Williama Shakespeara nebo Benjamina Franklina. Vstupní hala vedla do hlavní místnosti, která se dochovala bohužel pouze na fotografiích.

Proč vlastně tento architektonický chrám vědění musel padnout? O nové knihovně se uvažovalo takřka třicet let. Skvost měl totiž i své vady – byl v něm problém s odvětráváním, zatuchlostí a plísněmi. Knihy navíc už nebylo kam dávat a prostor nebylo kam rozšířit. V lednu roku 1955 byla knihovna prodána za 100 tisíc dolarů, aby pak v červnu téhož roku byla zbourána.

Jediné, co ji dnes připomíná, jsou fotografie z dob její největší slávy. Prohlédněte si je v galerii:Klíčová slova: fotogalerie, USA, knihovna, CincinnatiDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.