Nádherná knihovna, kterou srovnali se zemí. Jedinečnou stavbu už připomínají pouze staré snímky | Reflex.cz
nahoru

Nádherná knihovna, kterou srovnali se zemí. Jedinečnou stavbu už připomínají pouze staré snímky

Tereza Stonišová19. dubna 2018 • 15:30
Nádherná knihovna, kterou srovnali se zemí. Jedinečnou stavbu už připomínají pouze staré snímky
foto: Public Library of Cincinnati

Byla obdivovaná, architektonicky cenná a monstrózní. Knihovna v americkém státě Ohio byla známá a navštěvovaná, přesto ji v roce 1955 zbourali a přemístili jinam. Obdivovaný prostor nyní připomínají jen černobílé fotografie z poloviny 20. století. Proč musela budova padnout k zemi?

Postavená byla v roce 1874 na místě, které bylo původně určené pro budovu opery. Stará knihovna v Cincinnati se však velmi brzy stala předmětem netušeného zájmu, obdivovali ji akademici, studenti i občasní čtenáři. Knihy měla vyrovnané vždy v pěti úrovních – pěti knižních patrech, které dohromady tvořily impozantní podívanou. Kolem každého oddělení bylo kovové zábradlí a prostor mezi regálem a zábradlím byl poměrně úzký.

Prostor působil neobyčejně vzdušným a prostorným dojmem, i nyní fotografie dýchají atmosférou, jakou můžeme najít třeba v pražském Klementinu (Národní knihovně). Čtenáři procházeli do budovy vestibulem vedoucím okolo bust Johna Miltona, Williama Shakespeara nebo Benjamina Franklina. Vstupní hala vedla do hlavní místnosti, která se dochovala bohužel pouze na fotografiích.

Bolestivý, tradiční a krutý čínský zvyk. Malá chodidla byla známkou krásy, která měla…

Proč vlastně tento architektonický chrám vědění musel padnout? O nové knihovně se uvažovalo takřka třicet let. Skvost měl totiž i své vady – byl v něm problém s odvětráváním, zatuchlostí a plísněmi. Knihy navíc už nebylo kam dávat a prostor nebylo kam rozšířit. V lednu roku 1955 byla knihovna prodána za 100 tisíc dolarů, aby pak v červnu téhož roku byla zbourána.

Jediné, co ji dnes připomíná, jsou fotografie z dob její největší slávy. Prohlédněte si je v galerii:

Mladý Stephen Hawking: Téměř neznámé fotografie z dětství geniálního fyzika. Podívejte se
Unikátní fotografie: Jak vypadaly starověké památky Egypta v 19. století?
Špína, beznaděj a nazí nemocní držení v poutech. Drsné snímky ukazují život mentálně…Klíčová slova: USA, Cincinnati, knihovna, fotogalerie


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější