Černobyl: Místo zkázy, které halí příroda kousek po kousku do zapomnění | Reflex.cz
nahoru

Černobyl: Místo zkázy, které halí příroda kousek po kousku do zapomnění

LeT6. února 2018 • 16:30
Černobyl: Místo zkázy, které halí příroda kousek po kousku do zapomnění
foto: Vladimir Migutin

Je to místo nejhorší jaderné havárie v historii jaderné energetiky. 26. dubna 1986 došlo při pokusu na 4. reaktoru k jeho přehřátí, protavení a výbuchu, při kterém se do ovzduší uvolnily radioaktivní látky. Tragédie, která zasáhla na desítky let, spíše stovku let, do zdraví místních obyvatel a změnila osudy celých rodin, to byl výbuch v Černobylu. Kromě toho zaplatila svoji daň také místní příroda, která postupně zahaluje město zkázy kousek po kousku do zapomnění.

Po havárii bylo 203 lidí okamžitě hospitalizováno, z nich 31 zemřelo. Mnozí z nich byli hasiči a záchranáři snažící se dostat havárii pod kontrolu, kteří nebyli plně informováni, jak nebezpečné je ozáření (z kouře). 135 000 lidí bylo z oblasti evakuováno, včetně 50 000 z blízkého města Pripjať.

Tisíce lidí, především rodičů malých dětí, opouštěly zasaženou část Ukrajiny. Chtěli pro své děti lepší život, lepší budoucnost než radioaktivní lesy a předpoklad budoucího onemocnění rakovinou. Odešla také rodina fotografa Vladimira Migutina.

Fotograf tajně vyfotil lidi a porovnal to s jejich snímky na sociální síti. Co objevil?

„Narodil jsem se v Bělorusku v roce 1986 (tentýž rok, kdy došlo ke katastrofě v Černobylu), ve věku 5 let moje rodina opustila Sovětský svaz. Mám jasné vzpomínky na své rané dětství a chtěl jsem po letech navštívit některá místa v Minsku, vidět, jak se co změnilo, a setkat se s několika málo přáteli, kteří zůstali,“ popisuje Miguntin, jak se vlastně dostal k tomu, že navštívil Černobyl. Právě jeho přátelé mu pomohli dostat se do černobylské oblasti, kam je možno vstoupit jen na řádně vyřízenou povolenku.

I toto je Rusko: Fantastická galerie národů Sibiře, bohužel některé z nich vymírají

Infračervené filtry, které Migutin pro své fotografie z Černobylu použil, jsou známé díky vytváření divné, strašidelné nálady na snímcích, bez ohledu na to, co zachycujete. Většina fotografů by proto nepoužila filtr na už samo o sobě strašidelném místě, jako je právě Černobyl. Přesně to však udělal Migutin a výsledek je až magický. Podívejte se v galerii:

 

Chcete vidět, jak vypadá skutečné Rusko a Ukrajina? Podívejte se na jedinečné snímky
Sovětský svaz na snímcích legendárního fotografa. Prohlédněte si nahou realitu…

LeTVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější