nahoru

Východní Německo: Jedinečné fotografie zachycují život těsně před stavbou berlínské zdi

pos8. prosince 2017 • 16:30
Východní Německo: Jedinečné fotografie zachycují život těsně před stavbou berlínské zdi
foto: Flickr

Po skončení 2. druhé světové války bylo poražené Německo rozděleno do čtyř okupačních zón. Stejně jako narůstalo napětí mezi Východem a Západem v Evropě, zvyšovalo se napětí i mezi okupačními zónami v samotném Německu.

K první otevřené konfrontaci došlo 23. června 1948. Sovětské velení uzavřelo všechny pozemní a vodní přístupové cesty do západního Berlína. Ve městě tehdy žilo přes dva miliony obyvatel, kteří měli zásoby potravin na pouhých 36 dnů.

25. června prosadil americký vojenský guvernér města okamžité zřízení leteckého mostu mezi Berlínem a západními okupačními zónami. Letadla zpočátku přivážela denně 120 tun potravin, uhlí, léků a dalšího materiálu. Časem se tento objem vyšplhal až na 12 tisíc tun za den. Téměř o rok později, když bylo Sovětům jasné, že blokáda se minula účinkem, byly pozemní zásobovací cesty opět otevřeny.

K definitivnímu odříznutí západního Berlína došlo v noci z 12. na 13. srpna 1961, kdy hranice města obsadila sovětská armáda a západní okupační sektory obehnala ostnatým drátem. Ten v pozdějších letech postupně přerostl v neblaze proslulý symbol studené války – berlínskou zeď.

Jak vypadal život ve východním Německu na přelomu 50. a 60. let, se podívejte v galerii:

pos
Diskuse ke článku