nahoru

Jak se vztyčila železná opona v Německu? Skvělá animace ukazuje výstavbu Berlínské zdi

-bam-, ČTK 9. listopadu 2020 • 10:34
Video se připravuje ...
Animace ukazuje stavbu berlínské zdi
• video: 
Facebook

Dne 9. listopadu si Německo tradičně připomíná pád nechvalně známé Berlínské zdi, která oddělovala západní a východní části města. Její délka byla 165 kilometrů a komunistická NDR ji postupně několikrát vylepšovala, aby zamezila pokusům o útěk na Západ. V souvislosti s oslavami výročí pádu se na sociální síti nizozemské televize NOS objevilo toto ukázkové video.

K pádu berlínské zdi 9. listopadu 1989 nepřímo přispěl i tlak tehdejšího komunistického Československa. Československému vedení totiž stále více vadilo, že přes západoněmeckou ambasádu v Praze utíkají tisíce východních Němců na Západ, a proto po Německé demokratické republice (NDR) požadovalo, aby situaci vyřešila. Východoněmecká vláda i v reakci na to přišla s novými pravidly pro cesty do zahraničí, která měla umožnit všem občanům NDR dostat se jednoduše na Západ. Ani ne pět hodin poté, co o nich informovala veřejnost, byla berlínská zeď minulostí.

-bam-, ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.