nahoru

Festival trochu jinak: Španělská bitva plná mouky, vajec a dýmovnic je staletou tradicí

Martin Mrázek15. října 2017 • 13:00
Festival trochu jinak: Španělská bitva plná mouky, vajec a dýmovnic je staletou tradicí
foto: Antonio Gibotta

Malé španělské městečko Ibi v provincii Alicante se každoročně na jeden den v roce promění v bojiště jako vystřižené z postapokalyptických filmů. 28. prosince se zde totiž pořádá "Moučná válka". Tehdy se celé město rozdělí na dva tábory a utká ve zdánlivě nelítostné bitvě.

Festival, jenž obyvatelé Ibi pořádají již dvě staletí, se inspiruje biblickým příběhem krále Heroda. Ten měl dle daného textu iniciovat vraždění neviňátek v širokém okolí Betléma. A to proto, aby mu Ježíš nemohl uzmout právo na trůn. Na tento den sice vzpomínají takřka všechny křesťanské církve, ale nikde se neslaví takovým způsobem jako v Ibi.

Obyvatelé městečka se nejprve rozdělí na dvě skupiny. První se nazývá "Enfarinat" a simuluje převrat v celém městě. Vyhlašuje směšné zákony a rozdává pokuty každému, kdo vymyšlené předpisy porušuje. Druhá skupina se nazývá "La Oposicio" (v překladu opozice) a snaží se obnovit pořádek ve městě a uklidnit situaci. Pro uklidnění situace ale využívá stejné prostředky jako "revolucionáři" k rozpoutání zmatku. Čili mouku, vodu, vajíčka a barevné dýmovnice.

 

Střety obou stran tak logicky nemají vítěze a opakují se, dokud celá akce neskončí. Jakkoliv může tento festival znít bláznivě, koná se v podstatě pro dobrou věc. Všechny pokuty se totiž následně dají dohromady a putují na charitu.

Jak taková "Moučná válka" vypadá, si můžete prohlédnout v naší galerii.

Diskuse ke článku