nahoru

Trump nechal zrekonstruovat Bílý dům. Podívejte se, jak šel čas s Oválnou pracovnou

Johana Kudrnová 1. září 2017 • 12:40
Trump nechal zrekonstruovat Bílý dům. Podívejte se, jak šel čas s Oválnou pracovnou
foto: Whitehouse.gov

Vnitřní zařízení Bílého domu získalo novou podobu. Během dvoutýdenní dovolené, kterou strávil Donald Trump s rodinou ve svém golfovém středisku v Bedmintonu v New Jersey, získaly nový kabát slavná Oválná pracovna, Rooseveltův pokoj a části Západního křídla. Kromě výměny tapet, koberců nebo obrazů byl renovován i systém vytápění a klimatizace. Opravy vyšly asi na 3 milióny dolarů.

S příchodem nových prezidentů bývají v Bílém domě změny prováděny tradičně. O podobu reprezentačních i soukromých prostor se většinou stará první dáma. Jinak to nebylo ani v případě Trumpových, prezident měl ale například osobně vybrat tapety do Oválné pracovny. Otisk na podobě a vybavení Bílého domu v minulosti zanechali Nixonovi s podzemním bowlingem, Fordovi s venkovním bazénem, Bushovi s tenisovým kurtem i Obamovi s basketbalovými koši.

Trumpovi se nyní měli podle očekávání odklonit od moderní výzdoby, kterou po sobě zanechali Obamovi. V Bílém domě tak například přibylo vypodobení orla jako amerického národního zvířete. Světle žluté proužkové tapety Oválné pracovny nahradily tapety nové s klasicistními vzory.

Většina prezidentů mění koberec a tapety. Mnozí si s sebou do Bílého domu přivezou i vlastní pracovní stůl. Zařízení objednané Johnem Fitzgeraldem Kennedym bylo v Oválné pracovně instalováno v den, kdy na něj byl spáchán v Dallasu atentát. Demontováno pak několik dnů poté.

Podívejte se, jak šel čas s nejdůležitější „kanceláří“ na světě. Tu nechal v roce 1909 zbudovat prezident Howard Taft. O dvacet let později ji do jiné části Bílého domu přesunul Franklin Roosevelt. Ve víceméně stejné podobě je užívaná prezidenty dodnes.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.