nahoru

Rodný dům Harryho Pottera je na prodej. Bydlení v Godrikově dole se ale prodraží

Martin Mrázek15. srpna 2017 • 16:30
Rodný dům Harryho Pottera je na prodej. Bydlení v Godrikově dole se ale prodraží
foto: FTP Edelman

Fiktivní sídlo rodiny Potterových, které si zahrálo v první části filmu Harry Potter a Relikvie smrti, se nachází v anglickém Suffolku. Dům v historickém městečku Lavenham je druhou nejfotografovanější nemovitostí celé Británie, hned po sídle britských premiérů v Downing Street č. 10. A kromě scény, v níž zemřou rodiče slavného čarodějnického učně, se zde odehrálo i mnoho důležitých historických událostí.

Od výstavby ve 14. století patřila totiž 300 let významné rodině de Vere, jež patřila v království k těm úplně nejbohatším. Dům si z tohoto období zachoval množství původních prvků. Kromě nádherné fasády zde najdeme originální trámy, staré malby na zdech i kamenné spirálovité schodiště s vyřezávaným zábradlím.

Navzdory tomu je ale cenovka 995 tisíc liber, v přepočtu 28,7 milionu korun, způsobena hlavně účinkováním ve filmové sérii o Harrym Potterovi. Turistický potenciál nemovitosti je skutečně obrovský a dvě ložnice z šesti již v současnosti slouží pro ubytování hostů. Celková rozloha domu na několika podlažích je 295 metrů čtverečních, takže prostor pro otevření případného hotelu budoucí majitel určitě má.

Majitelé proto očekávají, že se nemovitá památka stane jedním z center turistického ruchu v celém Suffolku.

Diskuse ke článku