nahoru

Modelka bez zubů a vlasů boří mýty o kráse. Stala se slavnou i přes svůj handicap a inspiruje ostatní

Tereza Stonišová 31. srpna 2021 • 18:40
Modelka bez zubů a vlasů boří mýty o kráse. Stala se slavnou i přes svůj handicap a inspiruje ostatní
foto: Instagram

Modelka se zvláštní genetickou poruchou původně chtěla být umělkyní – studovala v New Yorku uměleckou vysokou školu – ale poté, co se jí naskytla příležitost profesionálního focení, se již živí jen jako modelka. Svým příběhem inspiruje stovky dalších dívek. Nejen ty, které trpí stejnou nemocí, ale také ty, které dnešní svět nepovažuje za ideál krásy.

Melanie Gaydosová z amerického státu Connecticut se narodila s vrozenou genetickou poruchou, která nejde nijak vyléčit. Říká se jí ektodermální dysplazie a objeví se zhruba u sedmi dětí z deseti tisíc. Zvláštní genetická porucha spočívá ve špatném růstu zubů – někdy chybí úplně, jindy mívají špatný tvar.

Nemocní dysplazií mívají velmi citlivou pleť, která je náchylná k infekcím, mají také jemné a třepivé nehty a často jim nevyrostou vlasy, řasy ani obočí. I přes tento handicap však Melanie zvládla v modelingu prorazit – což je obdivuhodné a inspirující.

Ze svého postižení si Melanie nic nedělá – pro britský deník Daily Mail (resp. jeho ženskou sekci Femail) uvedla, že jediné, co ji občas trápí, je způsob, jakým s ní jedná okolí. „Často se setkávám s nepochopením a despektem,“ uvedla Melanie. „Se svým postižením ale umím žít. Nechci zubní implantáty, nenosím paruku,“ uvedla dále.

Její přístup je sympaticky nekonvenční – Melanie se prostě naučila žít s tím, jaká je, a z jejích odpovědí se zdá, že s tím nemá sebemenší problém. „Lidé se mě často ptají, jak můžu jíst bez zubů – odpovídám, že jsou sportovci bez nohou, kteří běhají půlmaratony, tak proč bych já nemohla normálně jíst.“

Melanie se původně chtěla stát umělkyní. Dokonce umění studovala na vysoké škole v New Yorku, kam se kvůli studiím přestěhovala ze svého rodného Connecticutu. Studia ale nakonec nedokončila, když si jí všiml jeden z fotografů, se kterým spolupracovala na svém prvním profesionálním portfoliu, které podle svých slov chtěla „jen tak vyzkoušet“. Všimli si jí záhy a od té doby se jí nabídky na focení jen hrnou. V modelingu Melanie působí už šest let.

 

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.