nahoru

Unikátní galerie zvláštností druhé světové války: Růžové letadlo, pes na padáku i Churchill s kočárkem

Daniel Baret 15. října 2022 • 10:00
Unikátní galerie zvláštností druhé světové války: Růžové letadlo, pes na padáku i Churchill s kočárkem
foto: Imperial War Museum

I za kruté druhé světové války se někdy objevily fotografie, které vyvolávají spíše úsměv, i když byly součástí vojenské mašinerie. Imperiální válečné muzeum v Londýně z britských zvláštností konfliktu sestavilo knihu, která se jmenuje „Weird War Two“. Najdete v ní psy na padáku, kočky na válečných lodích, nafukovací tanky, obarvené krávy, růžové stíhačky i premiéra Winstona Churchilla ve zvláštním obleku a s kočárkem.

Věděli jste kupříkladu, že společně s parašutisty byli v Normandii vysazování z letadel i psi? Jednalo se o speciálně vycvičená zvířata, která měla spojenecké jednotky při invazi doprovázet. Při dvouměsíčním intenzívním tréninku se naučili vyhledávat různé pasti a předejít tak ztrátám na lidských životech.

V knize se lze dále například dočíst, že premiér Churchill nechal poslat velkou zásilku opic na Gibraltar. Jistá legenda totiž praví, že pokud z Gibraltaru zmizí opice, přestane tento poloostrov být britskou kolonií a zmíněná zásilka opic měla zdejší stáda primátů rozšířit a britskou nadvládu nad Gibraltarem pojistit.

Jak je vidno, tak v zákulisí války se odehrávalo mnoho zvláštních a někdy i úsměvných příběhů, o kterých dějiny většinou mlčí. A právě toto má kniha „Weird War Two!“, kterou vydalo londýnské Imperiální válečné muzeum, za cíl napravit. Na ukázky bizarností z druhé světové války se podívejte v galerii:

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.