nahoru

Nevšední architektonické perly: 10 nejkrásnějších čerpacích stanic na světě

Johana Kudrnová22. května 2017 • 13:50
Nevšední architektonické perly: 10 nejkrásnějších čerpacích stanic na světě
foto: QZ.com

Benzínky jsou většinou lidí vnímány jako místa, postavená za jediným účelem – rychle natankovat a rychle zmizet. Málokoho by napadlo zkoumat kvality či estetičnost těchto ostrůvků konzumerismu zářících do temnoty noci, poskytujících útočiště řidičům kamionů a prostitutkám. Redaktoři britské webové stránky DesignCurial strávili na cestách po celém světě tři roky, aby našli ty nejhezčí benzínky a zdokumentovali tak trochu nevšení perly současné architektury.

Z tisíců zhlédnutých benzínek vybrali odborníci deset výjimečných pro svůj „design, inovativnost a vztah s okolní krajinou“. První místo obsadila finská čerpací stanice a odpočívadlo v jednom v Niemenharju, kde nechybí dokonce ani sauna.

Druhé oklahomská benzínka a třetí benzínka v gruzínské Batumi. Mezi dalšími oceněnými byla i stanice na madridském předměstí, jejíž střechy připomínají letící ptáky nebo losangeleská stanice budoucnosti zkonstruovaná pouze z recyklovatelné oceli.

Dvacetimetrový zlatý sloup u slavného Velkého kanálu šokuje turisty i obyvatele Benátek
Stalinův sen: Podívejte se, jak měla Moskva vypadat podle diktátorových megalomanských …
Herečka Lana Woodová byla sex symbolem i slavnou Bond girl, dnes žije jako bezdomovkyněKlíčová slova: fotogalerie, benzinka, architekturaDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,590
29,490
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější