nahoru

Tajemství mysteriózních Krvavých vodopádů v Antarktidě bylo odhaleno

Daniel Baret 2. května 2017 • 17:30
Tajemství mysteriózních Krvavých vodopádů v Antarktidě bylo odhaleno
foto: Flickr

Jak může voda proudit ledovcem, ve kterém je průměrná teplota minus 17 stupňů? Proč nezmrzne? To byly otázky, na které hledali vědci odpověď v případě mysteriózních „Krvavých vodopádů“ v Antarktidě, které jsou navíc zbarveny do červenohnědé barvy a v minulosti vyvolávaly spekulace, že nezvyklou barvu způsobují nějaké řasy. Objevily se ale i daleko fantastičtější teorie. Všechny odpovědi už známe, přinesla je nová studie zveřejněná minulý týden.  

Tajemství bylo odhalena pomocí speciálního radaru, který vědci při zkoumání místních ledovců použili. Výsledky studie zveřejnili minulý týden v odborném časopise Journal of Glaciology a jak se ukázalo, žádné tajemné síly či mimozemšťané zde nezasahují.

Zásadní otázkou byl především fakt, proč voda dokáže proudit i ledovcem, který má průměrnou teplotu hluboko pod bodem mrazu a měla by tedy zmrznout. V ledovci Taylor jsou ale zřetelné průsaky. Nesnadné bylo především zjistit příčinu tohoto jevu pod vrstvou ledu. Radar ukázal, že pod ledovcem je složitá síť subglaciálních (podledovcových) slaných řek a také jezero se slanou vodou. Z ní vytéká oxid železnatý, který vytvoří tu „mysteriózní“ červenohnědou barvu.

Jak ukazuje nová studie, řeky a jezero pod ledovcem Taylor mají neobvyklou slanou konzistenci. Slaná voda má nižší bod mrazu než sladká a uvolňuje také teplo, proto na některých místech led taje a teče zde voda.

Toto místo je proto nejchladnějším ledovcem s neustále tekoucí vodou na celém světě.

Blood Falls se nacházejí na ledovci Taylor. Ten byl objeven v roce 1911 australským geologem Griffithem Taylorem, který ho poprvé prozkoumal a podle kterého nese jméno. Oblast se najdeme ve Viktoriině zemi na východní Antarktidě.

Diskuse ke článku