Královský dobytek: Africký kmen Mundari brání vzácné býky za cenu vlastních životů | Reflex.cz
nahoru

Královský dobytek: Africký kmen Mundari brání vzácné býky za cenu vlastních životů

Martin Mrázek17. dubna 2017 • 15:20
Královský dobytek: Africký kmen Mundari brání vzácné býky za cenu vlastních životů
foto: Tariq Zaidi

Jižní Súdán existuje pouhých pět let a prakticky nepřetržitě se pohybuje na hranici humanitární krize. Na konci roku 2013 prezident Salva Kiir obvinil bývalého viceprezidenta Rieka Machara z připravování státního převratu. Následný nevyhnutelný boj rozdělil zemi na dva tábory. Kiira podpořili etničtí Dinkové a Machara pak Nuerové. Oficiální příměří sice bylo vyhlášeno již v prosinci roku 2015, jenže následky krvavé občanské války stále přetrvávají.

2,3 milionu lidí bylo nuceno opustit své domovy a 2,8 milionu lidí (více než každý pátý obyvatel Jižního Súdánu) čelí hladomoru. Tváří v tvář tomuto konfliktu se kmen Mundari stále snaží držet tradičního způsobu života. Každé ráno začíná u tohoto afrického kmene stejně. Vybraný mladík vstane, zběžně si vyčistí zuby klacíkem a pak si "umyje" hlavu pod nedaleko močící krávou. Improvizovaná sprcha má antibakteriální účinky a navíc mu zbarví vlasy do tradičních oranžových barev Mundariů.

Poté si nabere popel ze shořelé chlévské mrvy a natře s ním kůži svou i svého dobytka. Zbytky včerejšího ohně totiž skvěle fungují jako ochrana proti žáru slunce a všudypřítomnému hmyzu. Snídani vyřeší sehnutím pod jednu z krav a sáním čerstvého mléka přímo od zdroje. Pak už zbývá jen uhodit do bubnu a probudit zbytek kmene. Je čas odvést vzácný dobytek na nové pastviny.

Evoluce v přímém přenosu? Amazonský kmen Huaorani se mění kvůli lovu opic

Plemeno Watusi je známo jako dobytek králů a svým zevnějškem budí pořádný respekt. Rohy těch největších býků dorůstají až 240 centimetrů. I za obyčejnou krávu zaplatíte v Jižním Súdánu kolem 500 dolarů, a zloději se proto často pokouší majitele o vzácné kusy připravit. Každý rok se v zemi ukradne na 350 tisíc kusů dobytka. Není proto divu, že členové kmenu Mundari hlídají stáda s kalašnikovy v ruce.

"Každý muž, kterého jsem tu potkal, měl svou oblíbenou krávu. Je to jejich nejcennější majetek," uvádí na svých stránkách Zaidi. Mundariové proto svůj dobytek pokud možno nikdy nezabíjejí, ani neprodávají. Tváří v tvář současné situaci ale nemají na výběr. Právě proto Zaidi jejich možná již zanikající kulturu zachytil na následujících snímcích.

Amazonky z Dahomey: Drsné válečnice, kterých se bála celá Afrika
Martin Mrázek 14. února 2017 • 14:30

Amazonky z Dahomey: Drsné válečnice, kterých se bála celá Afrika

Přelidněná, krásná... a často nebezpečná. Podívejte se na neuvěřitelná sídliště světa
Děti opuštěné kvůli tradici: V Indii stále přežívá starobylý zvyk
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Jirásková, Švorcová, Chramostová aneb Tři herečky v románu, který nenapíšu
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější