Děti košického Luníku IX, největšího romského ghetta Evropy | Reflex.cz
nahoru

Děti košického Luníku IX, největšího romského ghetta Evropy

Martin Mrázek22. dubna 2017 • 17:00
Děti košického Luníku IX, největšího romského ghetta Evropy
foto: Michael Biach

Při pohledu na snímky Michaela Biacha si pravděpodobně všichni Češi rychle vzpomenou na nechvalně proslulý Chanov. Na panelákové sídliště, které vypadalo podobně hrozivě a dlouhou dobu plnilo přední stránky novin. Jenže zatímco situace na severu Čech se od té doby výrazně změnila, zlepšení v případě Luníku IX v nejbližší době očekávat nejde.

Před 36 lety se přitom jednalo o chloubu celých Košic. Na patrech zbrusu nových domů byly vždy jen dva byty, většinou čtyřpokojové. Výhled byl nádherný a blízký les lákal k procházkám. Však také původní obyvatelstvo složením odpovídalo dané exkluzivitě. Na „devítce“ bydleli výhradně vojáci a policisté z povolání. A několik bytů, spíše ale jako takový experiment, dostali i Romové.

K hrstce rodin pak v 80. letech přibyly další, když úřady zlikvidovaly nelegální tábor u zimního stadionu. Lidé, kteří žili celý život v chatrčích a maringotkách, ale zbrusu nové byty neocenili. S Romy nikdo dále nepracoval, nevysvětlil jim, jak žít v novém světě, a tak zcela nové kuchyňské skříňky skončily na ohništi a sídliště se začalo rychle měnit. Vše dokonala druhá přistěhovalecká vlna na začátku 90. let, kdy město na Luník IX odstěhovalo Romy z centra Košic. Vojáci a policisté už tu v té době nezbyli skoro žádní.

Z luxusních důstojnických bytů je největší ghetto střední Evropy. Fotoreportáž Jana…

V současnosti je sídliště plné Romů a jen těžko se odhaduje, kolik jich tu vlastně žije. Dle košického magistrátu maximálně 4 tisíce, ale Michael Biach to odhaduje na 6 až 8 tisíc. Jisté je, že v létě je jich tu daleko více než v zimě. Ta bývá na Luníku krutá, protože z domů zbyly na mnoha místech jen kostry, a tak se teplo v bytech špatně udržuje. Topí se podomácku vyrobenými kamny, která zcela logicky netěsní moc dobře. Popel je proto všudypřítomný. Stejně jako odpadky. Ty místní vyhazují z oken přímo do příkopu před domy. Kanalizace zde nefunguje a místní situace už začíná mít vliv i na kvalitu podzemní vody. Tu pitnou musejí obyvatelům každý den přivážet.

„Děti z Luníku IX jsou první, kdo těmi děsivými podmínkami trpí, a zároveň jsou poslední, koho bychom z nich měli vinit. Luník IX je přeplněný, více a více bytů je neobyvatelných. Zimy jsou dlouhé a studené. Otevřený oheň v bytech, nemoci z hlodavců, špatná výživa a hygiena patří ke smrtelným hrozbám pro děti Luníku IX,“ vysvětluje na svých webových stránkách Michael Biach. Důraz na mládež a její život kladl i při vzniku následující fotogalerie.

Co vidí strojvedoucí na trase Posázavského pacifiku? Prohlédněte si krásy slavné krajiny
Tohle uvidíte jen v Rusku. Snímky, které ukazují jeho nejupřímnější tvář
Amazonky z Dahomey: Drsné válečnice, kterých se bála celá Afrika
Martin Mrázek 14. února 2017 • 14:30

Amazonky z Dahomey: Drsné válečnice, kterých se bála celá AfrikaKlíčová slova: Slovensko, Košice, Luník IX, Romové, ghetto


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Český Lev Borský: Radikální intelektuál pojmenoval civilizační problémy. Jejich rešení ho zahubilo
PREMIUM X Karel Schwarzenberg: Bojím se o naši budoucnost...
PREMIUM X Zelený Raoul: Soudruzi mají velký problém. KSČM se musí vrátit ke svým kořenům!
PREMIUM X Inženýrem za výzkum obrany před UFO: Kritická reportáž v Reflexu jako odrazový můstek ezoúspěchu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější