Posázavský pacifik

Posázavský pacifik Zdroj: profimedia

Trasa Praha Čerčany
Žampach
Trasa Praha Čerčany
Trasa Praha Čerčany
Trasa Praha Čerčany
34
Fotogalerie

Co vidí strojvedoucí na trase Posázavského pacifiku? Prohlédněte si krásy slavné krajiny

České dráhy umožňují poznat známé železniční trasy z nového úhlu. "Z vlaku je nejhezčí pohled na svět," uvádějí na svém webu Pohledzvlaku.cz, který zprostředkovává unikátní záběry z čela vlakových souprav. V klidu domova se tak lze pokochat například průjezdem slavné trati podél řeky Sázavy Praha-Čerčany. Od loňského května navštívilo dosud nepříliš propagovanou stránku přes 350 tisíc lidí.

Mezi nejzajímavější místa trasy Posázavského pacifiku patří průjezd Žampašským viaduktem. Mezi stanicí Jílové u Prahy a zastávkou Luka pod Medníkem překonává vlak údolí Kocour u Žampachu po 110 metrů dlouhém železničním viaduktu, který byl postaven v letech 1898 až 1899 a dodnes je nejvyšším kamenným mostem na českých lokálkách.

S maximální výškou 41,5 metru je jen o metr nižší než pražský Nuselský most. Zachycen je ve fotogalerii níže. Pohledem z čela vlaku lze navíc obdivovat celkový ráz skalnaté krajiny i samotný pocit z jízdy. Doslova z první řady mohou navíc diváci sledovat práci strojvedoucího.

Projekt Pohledzvlaku.cz nabízí záznamy z průjezdu celkem deseti tratí, mimojiné té vedoucí z Prahy do Děčína či ze Zábřehu na Moravě na Jeseník. "I nadále budeme přinášet příznivcům sofistikovanou formou další zajímavé tratě v ČR včetně dalších vozidel. Pro letošní rok máme v plánu i nostalgickou jízdu s parní lokomotivou a další zajímavosti z tratí v České republice a jejich okolí,“ uvedl vedoucí projektu Václav Rubeš.

Video placeholde
Zrychlená cesta Posázavského Pacifiku. Dvouhodinovou cestu prosvištíte za 2 minuty • YouTube.com