nahoru

Unikátní domeček pro panenky, který je dražší než luxusní vila v Los Angeles. Podívejte se

Martin Mrázek 16. dubna 2017 • 12:30
Unikátní domeček pro panenky, který je dražší než luxusní vila v Los Angeles. Podívejte se
foto: Facebook.com

Colleen Moore, hvězda hollywoodských němých filmů z počátku 20. století, měla kromě herectví ještě jednu vášeň. A tou byly poněkud netradičně panenky. Milovala je natolik, že neváhala utratit hotové jmění za výstavbu domečku, který sloužil jen jim. A zatímco její filmy se z větší části nedochovaly, palác pro panenky nepřestává udivovat dodnes.

Zhotoven byl mezi lety 1928 až 1935, tedy v dobách Colleeniny největší slávy. Pracovalo na něm přes sto designérů a řemeslníků a cena se vyšplhala až na astronomických půl milionu dolarů. Jen pro srovnání, běžná novostavba rodinného domu stála tehdy 6300 dolarů. Za cenu domečku pro panenky slečny Moore by se jich tak dalo pořídit takřka 80. A v dnešních penězích by tato luxusní hračka stála 7 milionů dolarů (175 milionů korun).

Video se připravuje ...
VIDEO: Po smrti Colleen Moore byl domeček vystaven v muzeu v Chicagu.VIDEO Muzeum vědy a průmyslu v Chicagu

Spíše než domeček pro panenky připomíná toto umělecké dílo menší hrad. Obsahuje repliku Španělských schodů z Říma, miniaturu kulatého stolu krále Artuše, sochy egyptské bohyně Isis a strop velkého sálu pokrývají malované výjevy ze slavných pohádek. Materiály byly použity jen ty nejdražší a nejvybranější. Dveře i podlahy jsou vyrobeny ze slonoviny, oltář v kapli je z ryzího zlata a nalezneme zde i funkční repliku pistole, která střílí stříbrné kulky.

Část vybavení tvoří skutečné historické artefakty, jako například 2000 let stará egyptská nádoba na vodu. Pocit luxusu dotváří elektrické osvětlení v žárovkách o velikosti zrnka pšenice a tekoucí voda v koupelnách z alabastru. Na stěnách visí originální miniaturní obrazy, z nichž jeden nakreslil sám Walt Disney, v knihovnách jsou pak ručně psané knihy včetně nejmenší bible na světě. Atmosféru dotváří funkční varhany a samozřejmě i rádio.

Spojené státy zápasily s následky Velké hospodářské krize, když byl celý projekt dokončen, a tak se Colleen Moore rozhodla, že prostřednictvím domečku pomůže těm nejpotřebnějším. Zázrak tehdejší doby byl poslán na cestu kolem celé země a vystavován v obchodních centrech, kde vydělal přes půl milionu dolarů. Tedy ještě více než původně stál. Všechny peníze pak obratem putovaly k charitám pomáhajícím dětem.

Po smrti slavné herečky byl domeček pro panenky darován Muzeu vědy a průmyslu v Chicagu, kde je od roku 1949 nepřetržitě vystavován.
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.