Bílý dům zveřejnil oficiální portrét Melanie. Co o prvních dámách vypovídají ojedinělé snímky? | Reflex.cz
nahoru

Bílý dům zveřejnil oficiální portrét Melanie. Co o prvních dámách vypovídají ojedinělé snímky?

Johana Kudrnová5. dubna 2017 • 16:30
Bílý dům zveřejnil oficiální portrét Melanie. Co o prvních dámách vypovídají ojedinělé snímky?
foto: Profimedia.cz

Manželky amerických prezidentů se v průběhu staletí staly neodmyslitelnou součástí prezidentských administrativ. Do amerických dějin se některé z nich zapsaly svým charismatem, jiné vůdčími ambicemi. Zatímco předobrazem reprezentativní, okouzující a charismatické první dámy je Jacqueline Kennedyová, prototypem ambicí dalece přesahujících vytyčený prostor je neúspěšná kandidátka na prezidentku a bývalá první dáma Hillary Clintonová. Bílý dům předevčírem zveřejnil oficiální portrét Melanie Trumpové, jejíž verze soft power zatím vzbuzuje všechno, jen ne obdiv. Co o bývalých prvních dámách vypovídají jejich portréty?

Melanie Trumpová na fotografii pózuje s pažemi založenými do x. Tvrdý postoj, který v řeči těla nepatří mezi nejpřátelštější, je ještě umocněn volbou tmavého outfitu. Trumpová u příležitosti svého zvěčnění zvolila černé sako s dlouhým rukávem. Dekolt zdobí šátek se štrasovými detaily působící spíše laciným dojmem. O exkluzivitě Melaniina postavení mají diváky naopak přesvědčit obrovské diamanty na rukou.

Autorkou ne příliš zdařilé fotografie, jejíž hlavním deficitem je podivné rozostření odkazující na nevkus 80. let, je Regine Mahaux. Ta stojí již za plejádou kýčových fotografií Trumpových pořízených v minulosti především v luxusní Trump Tower v New Yorku.

V přímém kontrastu s rozpaky budícím portrétem Trumpové je fotografie mediálně extrémně schopné Michelle Obamové z roku 2009. Široký úsměv, neformální jednání a vstřícnost byly poznávacími znameními manželů Obamových. Volbou moderních černých šatů z dílny amerického návrháře Michaela Korse a klasických perel deklarovala hned dvě věci – podporu amerického módního průmyslu tradičně zastiňovaného tím evropským a respekt k tradici, kterou s sebou role první dámy bezpochyby nese.

Tady vyrostla Melania Trumpová. Prohlédněte si slovinské město, kde ve velkém oslavují…

Laura Bushová představovala mezi lety 2001 a 2009 prototyp klasické, kontroverze nebudící první dámy. Odpovídá tomu i její portrét z roku 2005. Jemné pomerančové tóny a opět široký úsměv, jako by zvaly na návštěvu Bílého domu. Obdobného charakteru je i portrét Hillary Clintonové z roku 1994. Volba výraznějších barev a sebevědomý pohled však dávají tušit, že aranžování květin v pozadí hlavní agendu první dámy netvořily.

Fotografie Barbary Bushové a Nancy Reaganové z 80. let se snaží svou stylizací přiblížit obyčejnému Američanovi daleko méně. Outfity jsou volené jako prostředek k deklarování statusu. Zatímco Barbara Bushová si však uměla srdce Američanů získat svou bezprostředností a nechutí k formálnosti, strojená Nancy Reaganová se ani přes oblibu v módních trendech charismatickou ikonou v pravém slova smyslu nikdy nestala.

Životní příběh Melanie Trumpové, princezny z „Nemanic“, která se stala první dámou USA
Murdochův deník druhý den otiskuje erotické fotky Trumpovy ženy
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější