nahoru

Speciální jednotky irácké armády tvrdě loví v Mosulu přívržence Islámského státu

Daniel Baret 2. března 2017 • 13:30
Speciální jednotky irácké armády tvrdě loví v Mosulu přívržence Islámského státu
foto: ČTK

Mosul, někdejší největší bašta Islámského státu v Iráku, je postupně obsazován vládními vojáky a milicemi. Podle dostupných informací ale žije ve městě stále mnoho přívrženců radikálních islamistů. Speciální irácké jednotky na ně proto pořádají doslova lov. Část džihádistů se v předtuše porážky oholila, schovala zbraně a předstírají, že s extrémisty neměli předtím nic společného. To by ale mohlo být podhoubí pro teroristické útoky v budoucnosti. Reportáž o tom přinesla katarská televize Al Džazíra.

Speciální jednotky vyrážejí několikrát týdně do ulic a loví podezřelé. Vycházejí z agenturních informací, které jsou získávány od místních obyvatel. I podle fotografií poznáte, že si počínají velmi razantně. Některé informace hovoří dokonce o tom, že mnoho lidí, které zajali, bylo popraveno bez soudu.

Podívejte se na snímky ze severoiráckého Mosulu, který Islámský stát v podstatě bez boje, když většina iráckých vojáků uprchla a některé místní klany se spojily s radikály, obsadil v červnu 2014. Od října minulého roku je Mosul velmi pomalým tempem osvobozován. Tento postup byl zvolen s ohledem na to, aby nedocházelo k velkým ztrátám v řadách civilního obyvatelstva.Klíčová slova: Irák, islámský stát, MosulDiskuse ke článku