
Nadnárodní korporace sice zajistily pravidelnou práci nekvalifikovaným dělníkům, ale ani vůči nim neplní své závazky nijak svědomitě. Dle svědectví fotografa Taylora Weldmana, jehož snímky si můžete prohlédnout v galerii, nezajišťují kvalitní lékařskou péči, adekvátní ubytování ani vzdělání pro děti.
Problém je navíc i s obyčejnými výplatami. Někteří pracovníci nevidí peníze i několik měsíců. A jelikož většina z nich pochází z odlehlých částí Barmy, nepřipadá v úvahu ani návrat domů. Na dlouhou cestu zkrátka nemají.
A to není jediný problém. Jak informuje Al Jazeera, mnoho plantáží bylo vytvořeno na územích, která byla původně vesnicemi. V důsledku občanské války muselo v Barmě mnoho lidí opustit své domovy.
Korporace toho využily a na opuštěných polích, často ilegálně, zřizují další a další plantáže. Uprchlíci, kteří nyní míří domů, tak často zjišťují, že se vlastně ani nemají kam vrátit. Nadnárodní společnosti zašly v některých případech tak daleko, že vracející se vesničany žalují.
Když se výše uvedené přidá k devastování ekosystémů, které se v důsledku pěstování palmy olejné děje, nedá se konstatovat nic jiného, že cena za levný palmový olej je opravdu příliš vysoká.