Tajemný muž přezdívaný hrabě Monte Christo a jeho večírek století v Benátkách | Reflex.cz
nahoru

Tajemný muž přezdívaný hrabě Monte Christo a jeho večírek století v Benátkách

Martin Mrázek10. ledna 2017 • 17:30
Tajemný muž přezdívaný hrabě Monte Christo a jeho večírek století v Benátkách
foto: Tumblr

Charles de Beistegui byl předobrazem všech dnešních excentrických multimilionářů. Jako dědic obrovského bohatství z mexických stříbrných dolů nemusel nikdy pracovat. Studoval na těch nejlepších školách, užíval si diplomatické imunity rodičů a díky bohatství brzy pronikl i mezi bohémské pařížské umělce.

Salvador Dalí mu navrhl terasu jeho penthousu na Champs-Élysées, kde se mimo jiné rozestupoval živý plot tak, aby si majitel mohl užít nerušeného pohledu na vítězný oblouk. Slavný architekt Emilio Terry mu pak pomohl vybavit jeho Château de Groussay, zámeček, do kterého muž přezdívaný hrabě Monte Christo pumpoval neuvěřitelné množství finančních prostředků. Přistavil několik křídel, mimo jiné také divadlo pro 150 lidí, nechal si zhotovit fresky ve stylu slavného Goyi a rovněž tvrdil, že narozdíl od britské královské rodiny vlastní originál Holbeinova portrétu Jindřicha VIII. on.

Excentrický životní styl neopustil ani během 2. světové války. Jakožto vlastník španělského diplomatického pasu nebyl nacisty nijak obtěžován a divoké víkendové večírky tak mohly směle pokračovat dál. Na celém světě ho ale proslavil až Le Bal oriental. Maškarní večírek uspořádaný v benátském paláci Labia měl dokonale napodobit zábavu italské smetánky z konce 18. století.

Pozvánku obdrželo více než tisíc lidí půl roku dopředu. Přesto se do Benátek oné noci 3. září 1951 sjelo velké množství dalších boháčů na svých jachtách v naději, že pozvánku ještě obdrží, či se na večírek prostě nějak dostanou. Marně. Na benátském Grand Canalu se mezitím shromáždily davy přihlížejících a pozorovaly kolem plující gondoly s hosty. Lidé nadšeně aplaudovali známým tvářím a dokonalým kostýmům.

Toto byla nejfotografovanější kráska počátku 20. století. Dopadla ale špatně

Samotný hostitel byl oděn do šarlatové róby, dlouhé paruky a potřebný majestát mu dodávaly 40 centimetrů vysoké briketové podpatky. Společnost se tehdy bavila až do ranních hodin a již během akce se mluvilo o tom, že Le Bal oriental vejde do dějin. Jak nejslavnější večírek 20. století vypadal, si můžete prohlédnout v naší galerii.

Charles de Beistegui se už nikdy nepokusil zorganizovat událost podobné velikosti. Stejně jako předloha jeho přezdívky, hrabě Monte Christo, byl považován za tajemného, prchlivého muže, o němž nikdo vlastně nic moc nevěděl. Často se navzdory mnoha milenkám spekulovalo o jeho sexuální orientaci. De Beistegui se skutečně nikdy neoženil a nezanechal ani žádného legitimního potomka. Zemřel bez závěti roku 1970 a jeho majetek byl postupně rozprodán členy jeho rodiny. Největší aukce uměleckých předmětů, které Monte Christo nashromáždil, vynesla roku 1999 tehdy astronomických 26,5 milionu dolarů.

Femme Fatale Dita Von Teese: Královna burlesky, holka z plakátu, továrna na krásu
Trápí vás vedra v Česku? Podívejte se, jak vypadá skutečná ruská zima a třeba vás to …
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější