nahoru

Rekonstrukce za dvě stě milionů: Václavské náměstí se dočká velké proměny

Daniel Novák, E15.cz6. ledna 2017 • 10:30
Rekonstrukce za dvě stě milionů: Václavské náměstí se dočká velké proměny
foto: Jakub Cigler Architekti

Roky se vlekoucí záměr na proměnu spodní části Václavského náměstí v Praze je o krok blíž k uskutečnění. Projekt obdržel od Prahy 1 územní rozhodnutí. Pro stavbu je to klíčové razítko. K prvnímu kopnutí do země zbývá už jen stavební povolení. Start rekonstrukce se plánuje na rok 2018.

„Oproti soutěžnímu návrhu a dokumentaci pro územní rozhodnutí, předkládané v roce 2012, došlo ke zvýšení bezbariérovosti prostoru, který je nově koncipován s minimálními výškovými rozdíly vozovky oproti chodníku,“ uvedl již dříve architekt Jakub Cigler, jehož ateliér návrh na přeměnu Václaváku připravil.

Rekonstrukce mezi Můstkem a Vodičkovou ulicí přijde až na dvě stě milionů korun. Náměstí oživí nové stromy, lavičky a fontány. Jen co projekt získá poslední razítko, hodlá magistrát rozeběhnout přípravy rovněž na opravu horní části náměstí.

 

Sprosťárny Vladimíra Jiránka. Na slavného kreslíře vzpomíná manželka Eva

Přitom stále není vyřešený problém ramp pro vjezd do podzemních garáží. Mají být ve spodní polovině Václaváku. Nesouhlasí s nimi Národní památkový ústav. Na ministerstvo kultury už poslal podnět k přezkoumání rozhodnutí magistrátních kolegů.

Garáže jsou důležité pro obří developerský projekt na přestavbu vnitrobloku mezi Václavským náměstím a ulicemi Na Příkopě, Jindřišskou a Panskou.

Rok 2016 rokem architektury? Podívejte se na 25 nejlepších staveb loňského roku

Daniel Novák, E15.cz
Kurzy měn
25,810
22,760
28,520
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější