Domácí fóry původně nebyly určené ke zveřejnění: jsou to kresby a hlavně vzkazy, jež Vladimír Evě nechával rozeseté po bytě. Probarvovaly život dvěma lidem, kteří se mají rádi.

Domácí fóry původně nebyly určené ke zveřejnění: jsou to kresby a hlavně vzkazy, jež Vladimír Evě nechával rozeseté po bytě. Probarvovaly život dvěma lidem, kteří se mají rádi. Zdroj: Vladimír Jiránek

Domácí fóry původně nebyly určené ke zveřejnění: jsou to kresby – „dopisy“, kresby – „prosby“, kresby – „naděje a beznaděje“, a hlavně vzkazy, jež Vladimír Evě nechával rozeseté po bytě. Probarvovaly život dvěma lidem, kteří se mají rádi. Že obrázky nejsou určené pro noviny, je vidět z toho, že je písmo rychlejší, někdy i psací. „Vláďa byl dyslektik, nešlo mu psát psacím písmem, ale někdy, když chtěl být jemný, pokusil se o to,“ vzpomíná Eva Jiránková. „Jsou to čtyři roky, co odešel, a pořád se mi stýská. Třeba uklízím skřínku v kuchyni a vedle pytlíku s moukou najdu obrázek s textem – Medvídku, šel jsem se projít, přijdu hned.“
„Často pracoval v noci. A tohle je prosba, abych ho ráno vzbudila.“
Hned několik datací „domácích fórů“ je kolem Vánoc, což není náhoda. „Vláďa byl velice citlivý. Pamatuju si, když spadla Dvojčata, dva dny nevylezl z postele. Ne že by se bál, vyloženě ho to ochromilo. Vánoce ho pokaždé zjitřily. A taky měl víc času.“
„Stáří se vysmíval, ačkoli věděl, že čeká i jeho, a měl z něj respekt. Mimochodem, Vláďa ve svých kresbách často věštil, a dost přesně. Jsou to předpovědi, jež se skutečně vyplnily, včetně budoucích osudů politiků, které kreslil.“
„Vláďova žádost o ruku: říká v ní všechno, co jsem potřebovala vědět. Půl roku nato jsme se vzali. Na Staromáku, bylo tam jenom pár přátel. Jemu šel za svědka Dušan Pálka, kolega a přítel.“
6
Fotogalerie

Sprosťárny Vladimíra Jiránka. Na slavného kreslíře vzpomíná manželka Eva

Když v roce 1995 vyšla knížka anekdot Vladimíra Jiránka Omilovánky, prošla bez větší čtenářské pozornosti. Částečně díky kolapsu vydavatele a taky pro její zřejmě příliš subtilní téma (láska), které bledlo vedle kreslířova intenzívního angažmá v hlavních denících této země. Tehdy byl Jiránek denně k mání v Mladé frontě Dnes, a to ve vrcholné formě – vždy trefný, vtipný, jedinečný.

Omilovánky nejsou o politice. Když knížku otočíte, na její zadní straně uvidíte následující situaci. Kreslíř sedí u pracovního stolu, kreslí hlavičku Václava Havla, a aby mohl práci dokončit, saje inspiraci z ňadra ženy, jež mu stojí po boku.

Publikace se láme na dvě půlky, oddělené dokonce barvou papíru. Ačkoli je celá na první pohled výhradně o milování a sexu, ta druhá polovina je jiná, osobnější. Ve skrytu, jejž mi odhaluje až Eva Jiránková, komentuje dramatický počátek jednoho vztahu.

Totiž tyhle vtipy neměly co dělat s rutinou jeho vtipů o veřejném životě, jež Vladimíra živily. Na nich pracoval dopoledne a v určenou hodinu si pro ně redakce poslala poslíčka. Tyhle vtipy byly žertíky volného času, pro radost kreslíře a jeho ženy. Jiránek nedokázal přestat kreslit, když mu padla.

„Byly to úplně jiné fóry,“ vzpomíná Eva, „zatímco ty politické vyseděl, budil se v noci, dělal si poznámky, aby měl ráno ,nabito‘, tyhle z něj padaly rychle, spontánně. Když jsme spolu měli hezkej zážitek, sedl si ve čtyři ráno ke stolu a vyfiknul to. Říkali jsme tomu sprosťárny….“

Další vzpomínky a kresby Vladimíra Jiránka najdete v novém tištěném Reflexu, který vychází ve čtvrtek 29. prosince.

Reflex 52/2016Reflex 52/2016|Archív