nahoru

Ostuda na Castrově pohřbu. Vůz vezoucí jeho rakev se porouchal a vojáci ho museli tlačit

Martin Bartkovský 6. prosince 2016 • 15:40
Ostuda na Castrově pohřbu. Vůz vezoucí jeho rakev se porouchal a vojáci ho museli tlačit
foto: Facebook.com

Zatímco samotný pohřeb se konal v neděli pouze v rodinném kruhu, na smuteční cestě provázely ostatky zesnulého Fidela Castra desetitisíce lidí. Na jednom z úseků však vypověděl vůz ruské výroby službu a vojáci museli vozidlo s rakví, která ukrývala popel zesnulého diktátora, tlačit.

 

Rakev s Castrovými ostatky putovala tři dny napříč celou Kubou. Smuteční průvod vyrazil z Havany a zamířil do téměř 900 kilometrů vzdáleného Santiaga de Cuba. Nutno podotknout, že ruský vůz zvládl téměř celou cestu bez chybičky. Motor vypověděl službu pouze několik set metrů od finální zastávky. Fotografie vojáků, kteří tlačí nepohyblivý vůz se zesnulým diktátorem, se stala hitem na sociálních sítích a metaforou pro celý Castrův režim.

Po chvíli auto naskočilo, a Fidel tak mohl dokonat svoji poslední cestu. Uložením urny na hřbitově Svaté Ifigenie skončil devítidenní smutek, který držela celá země. I když do ulic Santiaga vyrazily tisíce lidí, světoví státníci se pohřbu vyhnuli. Chyběl Obama i Putin. Nedorazili ani nejvyšší představitelé Česka, Kanady, Velké Británie, Německa či Francie. Nepřijela dokonce ani Castrova vlastní sestra Juanita, která emigrovala do USA v 60. letech. Fotografie z celé pohřební cesty najdete v galerii.Klíčová slova: Fidel Castro, cuba, pohřebDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.