nahoru

Facebook poprvé zveřejnil fotografie ze svého obřího datového centra ve Švédsku

Daniel Baret30. září 2016 • 13:55
Facebook poprvé zveřejnil fotografie ze svého obřího datového centra ve Švédsku
foto: Facebook / Mark Zuckerberg

Zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg vůbec poprvé zveřejnil fotografie z obřího datového centra firmy, které se nachází ve švédském městě Luleå. To leží asi 100 kilometrů jižně od polárního kruhu. Proč má právě zde Facebook klíčovou součást své globální infrastruktury?

Švédsko je stabilní země, kde nehrozí žádné větší excesy. Pracovní síla je vzdělaná a v samotném městě Luleå (má jen 76 tisíc obyvatel) pracuje v IT oborech kolem 2500 lidí, z toho pro Facebook 150.

V areálu Facebooku je podle Zuckerberga na 25 tisíc serverů, které vyžadují důkladné chlazení, i proto bylo vybráno místo na severu Švédska, kde je počasí chladnější. Celý systém proto spotřebuje o 40 procent méně energie, než tradiční datová centra. Navíc veškerá energie pochází z obnovitelných zdrojů, na okolních řekách je dvanáct vodních elektráren.

Betonový kolos ukrytý v lesích. Podívejte se na ruiny nacistické továrny v Krušných horách

Jak Mark Zuckerberg oznámil (samozřejmě na Facebooku), tak jen hlavní budova firmy zabírá ve Švédsku plochu šesti fotbalových hřišť. O tom, že společnost si vybrala město Luleå, kde postaví první datové centrum mimo USA, bylo oznámeno v říjnu 2011. Už za rok byla hotova první budova a centrum bylo plně funkční od roku 2014.

Zveřejnění fotek je prý ale jenom začátkem. Šéf Facebooku ve středu oznámil, že další snímky různých technologických vymožeností firmy se objeví brzy.

Zapomenuté tajemství Eiffelovy věže: Na jejím vrcholu si majitel postavil luxusní …
Cestovatelský děs: Šestihvězdičkový hotel v Severní Koreji má horší služby než vězení

Daniel BaretSenátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,740
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější