nahoru

Facebook poprvé zveřejnil fotografie ze svého obřího datového centra ve Švédsku

Daniel Baret30. září 2016 • 13:55
Facebook poprvé zveřejnil fotografie ze svého obřího datového centra ve Švédsku
foto: Facebook / Mark Zuckerberg

Zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg vůbec poprvé zveřejnil fotografie z obřího datového centra firmy, které se nachází ve švédském městě Luleå. To leží asi 100 kilometrů jižně od polárního kruhu. Proč má právě zde Facebook klíčovou součást své globální infrastruktury?

Švédsko je stabilní země, kde nehrozí žádné větší excesy. Pracovní síla je vzdělaná a v samotném městě Luleå (má jen 76 tisíc obyvatel) pracuje v IT oborech kolem 2500 lidí, z toho pro Facebook 150.

V areálu Facebooku je podle Zuckerberga na 25 tisíc serverů, které vyžadují důkladné chlazení, i proto bylo vybráno místo na severu Švédska, kde je počasí chladnější. Celý systém proto spotřebuje o 40 procent méně energie, než tradiční datová centra. Navíc veškerá energie pochází z obnovitelných zdrojů, na okolních řekách je dvanáct vodních elektráren.

Jak Mark Zuckerberg oznámil (samozřejmě na Facebooku), tak jen hlavní budova firmy zabírá ve Švédsku plochu šesti fotbalových hřišť. O tom, že společnost si vybrala město Luleå, kde postaví první datové centrum mimo USA, bylo oznámeno v říjnu 2011. Už za rok byla hotova první budova a centrum bylo plně funkční od roku 2014.

Zveřejnění fotek je prý ale jenom začátkem. Šéf Facebooku ve středu oznámil, že další snímky různých technologických vymožeností firmy se objeví brzy.

Diskuse ke článku