Bílá mrkev, kukuřice jako tráva. Jak vypadaly plodiny před šlechtěním | Reflex.cz
nahoru

Bílá mrkev, kukuřice jako tráva. Jak vypadaly plodiny před šlechtěním

ihz29. února 2016 • 17:48
Bílá mrkev, kukuřice jako tráva. Jak vypadaly plodiny před šlechtěním
foto: Wikimedia

Jeden by si myslel, že ovoce a zelenina jsou dílem přírody. Původně samozřejmě ano. Nicméně ta podoba, v jaké známe broskve, melouny nebo třeba mrkev dnes, je výsledkem působení lidské činnosti. Konkrétně šlechtění. Jak vypadaly jednotlivé druhy ovoce a zeleniny předtím, než se jich dotkla ruka člověka? 

Mrkev

Předchůdkyně dnešní betakarotenové bomby byla vizuálně dost odlišná. Jestli něco připomínala, daleko nejspíš to byl divoký křen. Úplně původně rostla v oblasti Afghánistánu a Pákistánu, do Evropy se snad dostala někdy ve 12. století. Tehdy ale ještě převažovaly odrůdy zbarvené do fialova a do žluta. Podle dost rozšířené a oblíbené teorie docílili pro mrkev dnes tak charakteristické oranžové barvy v 17. století šlechtěním velmi stylově Holanďané. Podle jiných, méně líbivých teorií, oranžová mrkev existovala už před nizozemským vlasteneckým zásahem, jen postupem času získávala na popularitě a na odbytu.

Lilek

Asijského původu je i další zelenina – lilek, jinak taky baklažán. I ten vypadal před několika staletími diametrálně jinak: spíše jako žluté slepičí vejce. V dřívějších dobách se také netěšil kdovíjaké oblibě, změna nastala až v momentě, kdy se začal tepelně upravovat.

Food art - když se jídlo stává pastvou pro oči
ihz 18. února 2016 • 15:48

Food art - když se jídlo stává pastvou pro oči

Kukuřice

Zatímco dnes se z kukuřice dělá pop-corn, používáme ji jako přílohu nebo si pochutnáváme na pečeném klasu potřeném máslem, původně ji v oblasti Peru využívali čistě k výrobě mouky. Co do objemu byla kukuřice tak pětinová a místo sytě žluté barvy svítila hráškově zelenou.

Banán

Lehce stravitelné ovoce, co výrazně napomáhá snížit stres a emoční napětí, je podle některých vědců starý více než 10 000 let. Jisté jeho odrůdy se prokazatelně vyskytovaly už 8 000 let př. n. l. na území Papuy Nové Guiney. A podle písemných záznamů si na nich pochutnával Alexandr Veliký v Indii. Oproti těm původním jsou dnešní banány kromě jiného i podstatně výživnější.

Je cosi prohnilého v téhle vitaminové bombě. Rus řeže lebky ze zeleniny

Meloun

Dalším matadorem je meloun – pěstovali ho už před 4000 lety v Persii a Egyptě. Přes jihovýchodní Indii se v 15. stol. dostal do Evropy a Španělé ho pak převezli až do „Nového světa“, do Ameriky. I tak ale poměrně dlouhou dobu melouny sloužily spíše jako exotická okrasa.

Broskev

Dost radikální proměnou prošly pod rukama lidí i broskve. Původní byly daleko menší, vodnatější a s méně intenzivní chutí i barvou. Navíc pecka tvořila téměř polovinu plodu. V Číně, odkud broskve pochází, symbolizují dlouhověkost. Po právu – jsou zdrojem řady vitamínů i minerálů a díky vysokému obsahu vlákniny podporují trávení.

Neobvyklé tvary nejsou problém: Ovoce a zelenina jak je neznáte

ihz


Klíčová slova: ovoce, zelenina, příroda, jídlo


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější