Komikshaus: Bydlení v objetí komiksových figurek za statisíce korun | Reflex.cz
nahoru

Komikshaus: Bydlení v objetí komiksových figurek za statisíce korun

Richard Klíčník5. února 2016 • 07:40
Komikshaus: Bydlení v objetí komiksových figurek za statisíce korun
foto: Richard Klíčník

Někdo vyznává vlámská barokní zátiší se džbány a pomeranči, jiný svůj byt zátišími s vetřelci a superhrdiny. Jednomu visí po stěnách obýváku gobelíny, druhému hellboyové a spidermani. Inu, proti gustu žádný dišputát.

Michal ER (51), jak si říká na Facebooku, už v dětství frčel na Čtyřlístku. Před pěti lety, po rozvodu, navíc objevil svět komiksových sošek, které váš příbytek promění k nepoznání. Tedy pokud budete velkorysí a investujete nejen do nich, ale i do „výstavního prostoru“.
Proto si Michal koupil nový dům.

Vilka stojí na Kladensku a zvenku vypadá docela obyčejně. Ale uvnitř je to jinak: hned v předsíni najdete sbírku sošek sošných superhrdinek DC v pin-up stylizaci, kuchyni vévodí obří plakát Conana… Ale to nejlepší vás čeká v prvním patře, kam se stoupá galerií vyobrazení marvelovských hrdinů: komiksové doupě s malbou Mignolova Hellboye na stěně majiteli závidí všichni sběratelé.

Česká komiksová scéna už má pubertu za sebou. Šmrnc a šťáva v bublinách

Jsou okamžiky v životě muže, které změní všechno. U Michala to nebyl ani tak rozvod, jako to, co následovalo: první tetování a první akční figurka. „Bydlel jsem tehdy v podnájmu, ale jakmile jsem se opřel do sbírání, bylo mi jasné, že už se tam nevejdu. Tak jsem se rozhodl koupit si dům, který bude s mým koníčkem počítat.“

Michal pracuje v managementu jedné nejmenované severské hračkářské firmy s červeným logem, takže se vlastně i ve volném čase pohybuje v oboru. Ještě před pěti lety by majitel nějakých sedmdesáti akčních figurek a dvou tisíc komiksových sešitů a knih v Česku platil za dětinu a podivína, dnes ho však mnozí obdivují. I jakožto šikovného investora. Jeho nejdražší figurkou je aktuálně osmdesáticentimetrová obrněná šavlozubá potvora jménem Wolf Predator od firmy Sideshow z limitované edice, jejíž cena už nyní přesahuje hodnotu 100 000 Kč. Komiksy i figurky jsou dnes lepší investicí než zlato – tedy pokud víte, co nakupovat. A Michal to ví. Dodnes vzpomíná na svou první služební cestu do Ameriky v roce 2009, odkud kolegové vezli domů levné džíny, zatímco on sám si koupil svůj první komiksový Marvel Omnibus Captain America za 100 dolarů. Dnes se ta bichle prodává za dvojnásobek.

Nové komiksy: Vlhké i čtenářské sny nerdů splněny
RICHARD KLÍČNÍK 7. října 2015 • 14:35

Nové komiksy: Vlhké i čtenářské sny nerdů splněny


V kontextu českého sběratelství komiksů je Michal ER výjimečný tím, že dokázal pouhý koníček povýšit na styl celého bydlení a volného času. A zároveň je důkazem, že komiksově a úplně po svém se dá žít nejen v USA a v Británii, ale i v české kotlině. I když to, pravda, něco stojí.

Richard Klíčník


Klíčová slova: komiks, superhrdinové, legoDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,380
28,610
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější