nahoru

Syrští uprchlíci staví miniatury památek, které jim zničila válka

tsch 4. února 2016 • 19:23
Syrští uprchlíci staví miniatury památek, které jim zničila válka
foto: Christopher Herwig / unhcr.org

Konflikt v Sýrii pomalu, ale jistě devastuje zemi a miliony uprchlíků se rozptylují daleko od domova. Nejen, že jsou vytrženi z míst, která znají, a od svých blízkých, ještě navíc sledují, jak se jim domovina postupně hroutí před očima. K zemi jdou neúprosně i historické památky. Třeba taková Palmýra, město zapsané v seznamu UNESCO. Skupina umělců chce alespoň trochu chránit vzpomínky na své památky.

V jednom z největších uprchlických táborů, Zátarí (Za ʿatarí) v Jordánsku, z něhož se pomalu stává trvalé usídlení, žije i skupina syrských umělců. Ti se rozhodli znovu vytvořit, jako miniatury, památky, které byly zničeny. V rozhovoru s pracovníky OSN vysvětlili, že prostě nechtějí, aby byly památky zapomenuty. A je to pro ně zároveň jakýsi vzdor.

„Tohle je způsob, jak na ně nezapomenout. Jako umělci máme důležitou roli. Hodně z toho, co víme o starověkých civilizacích, je dochováno právě prostřednictvím výtvarných památek jako egyptské hieroglyfy nebo jeskynní malby,“ říká jeden ze syrských malířů.

Repliky jsou vytvořené z toho, co mají uprchlíci po ruce. Hlína, kamení, kousky dřeva. I přes provizorní podmínky se ale jedná o krásné výtvory. Nahlédněte do galerie.

tsch


Klíčová slova: uprchlíciDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.