nahoru

Teroristé z Islámského státu zveřejnili záběry, jak vyhazují do povětří chrám v Palmýře

ČTK 25. srpna 2015 • 15:30
Teroristé z Islámského státu zveřejnili záběry, jak vyhazují do povětří chrám v Palmýře
foto: ČTK

Teroristé Islámského státu (IS) zveřejnili propagační snímky, na nichž jsou údajně jeho bojovníci ukládající nálože do Baal-Šaminova chrámu a zničení této nejcennější památky z komplexu antických ruin středosyrského města Palmýra. Fotografie, jejichž pravost nelze podle agentury AP ověřit, zveřejnili na sociálních sítích přívrženci IS.

Na fotografiích jsou prý vidět bojovníci IS nosící výbušniny a kladoucí je do nitra chrámu. Další malé nálože jsou rozmístěny okolo chrámu a sloupů. Následují snímky šedého kouře stoupajícího nad chrámem, pořízené z větší vzdálenosti, a nakonec obrázky trosek 2000 let staré památky. Jeden z titulků hlásá: "Úplné zničení pohanského Baal-Šaminova chrámu".

Fotografie podle AP nasvědčují tomu, že radikálové chrám vyhodili do povětří minulou neděli, měsíc poté, co ho obehnali výbušninami. Některé zprávy přitom hovořily o tom, že chrám padl už minulý měsíc.

Generální ředitelka UNESCO Irina Bokovová v pondělí jeho demolici označila za "další válečný zločin a značnou ztrátu pro syrský lid i pro lidstvo".

Chrám byl poškozen již v minulosti při střetech mezi vládními vojsky a opozicí. Jeho poškození před dvěma lety dovedlo organizaci UNESCO k zařazení Palmýry na seznam ohrožených památek. Islamisté dobyli Palmýru v květnu a oblast, kde se nacházejí antické památky, poté zaminovali.

Palmýru už ve starověku využívaly karavany se zbožím. Stavby staré 2000 let včetně pozůstatků antických chrámů, vítězného oblouku, kolonády se stovkami sloupů a amfiteátru se nacházejí na jihozápadě města.

ČTK


Klíčová slova: fotogalerie, ISIS, Palmýra



Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.