Teroristé z Islámského státu zveřejnili záběry, jak vyhazují do povětří chrám v Palmýře | Reflex.cz
nahoru

Teroristé z Islámského státu zveřejnili záběry, jak vyhazují do povětří chrám v Palmýře

ČTK25. srpna 2015 • 15:30
Teroristé z Islámského státu zveřejnili záběry, jak vyhazují do povětří chrám v Palmýře
foto: ČTK

Teroristé Islámského státu (IS) zveřejnili propagační snímky, na nichž jsou údajně jeho bojovníci ukládající nálože do Baal-Šaminova chrámu a zničení této nejcennější památky z komplexu antických ruin středosyrského města Palmýra. Fotografie, jejichž pravost nelze podle agentury AP ověřit, zveřejnili na sociálních sítích přívrženci IS.

Na fotografiích jsou prý vidět bojovníci IS nosící výbušniny a kladoucí je do nitra chrámu. Další malé nálože jsou rozmístěny okolo chrámu a sloupů. Následují snímky šedého kouře stoupajícího nad chrámem, pořízené z větší vzdálenosti, a nakonec obrázky trosek 2000 let staré památky. Jeden z titulků hlásá: "Úplné zničení pohanského Baal-Šaminova chrámu".

Fotografie podle AP nasvědčují tomu, že radikálové chrám vyhodili do povětří minulou neděli, měsíc poté, co ho obehnali výbušninami. Některé zprávy přitom hovořily o tom, že chrám padl už minulý měsíc.

Generální ředitelka UNESCO Irina Bokovová v pondělí jeho demolici označila za "další válečný zločin a značnou ztrátu pro syrský lid i pro lidstvo".

Chrám byl poškozen již v minulosti při střetech mezi vládními vojsky a opozicí. Jeho poškození před dvěma lety dovedlo organizaci UNESCO k zařazení Palmýry na seznam ohrožených památek. Islamisté dobyli Palmýru v květnu a oblast, kde se nacházejí antické památky, poté zaminovali.

Palmýru už ve starověku využívaly karavany se zbožím. Stavby staré 2000 let včetně pozůstatků antických chrámů, vítězného oblouku, kolonády se stovkami sloupů a amfiteátru se nacházejí na jihozápadě města.

ČTK


Klíčová slova: fotogalerie, palmýra, ISIS


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější