nahoru

Jak zlikvidovat 150 tun rajčat za hodinu a báječně se pobavit

bar, ČTK27. srpna 2015 • 17:00
Jak zlikvidovat 150 tun rajčat za hodinu a báječně se pobavit
foto: ČTK

Vrchol života španělského městečka Buñol nedaleko Valencie, to je festival La Tomatina. Pod poetickým názvem se skrývá obří rajčatová bitva, během níž se v ulicích, ale především na tělech bojovníků rozprsknou desítky tun zralých rajčat.  

Akce letos vstoupila už do 70. ročníku a má takové renomé, že vedení města muselo omezit počet účastníků. Letos prodalo 17.000 vstupenek bojechtivým turistům, do rajčatových přestřelek se ale mohlo zapojit i 5000 místních obyvatel.

Asi hodinové klání vypuklo úderem jedenácté hodiny po projevu starosty Rafaela Péreze. Pak se lidé vrhli na 150 tun rajčat v sedmi kamionech a ulice, těla i obličeje bojovníků se postupně barvily do červena. Jako každoročně řada účastníků vyrazila do bitvy v plavkách a s potápěčskými brýlemi.

Slavnost, kterou lidé vnímají jako zábavnou recesi, má kořeny v roce 1945. Tehdy se prý odehrála šarvátka, při níž po sobě místní mladí začali házet rajčaty. Až do roku 1957 se mohutné rajčatové bitvy odehrávaly nelegálně a často je ukončila až policie. Nyní ale Španělsko Tomatinu propaguje jako turistickou atrakci.

Na akci je k dispozici omezený počet lístků za 10 eur (270 Kč). Město se rozhodlo festival zmenšit kvůli bezpečnosti, protože dříve se počet rajčatových bojovníků šplhal až ke 45.000, což bylo podle policie neúnosné.

bar, ČTK


Klíčová slova: fotogalerie, la tomatina, ŠpanělskoDiskuse ke článku