nahoru
Premium Fotogalerie

Picasso a sochy u bazénu: Bývalá plovárna v Roubaix na severu Francie je nevšedním uměleckým muzeem

Martin Straka 1. prosince 2021 • 11:00
Picasso a sochy u bazénu: Bývalá plovárna v Roubaix na severu Francie je nevšedním uměleckým muzeem
foto: Martin Straka

Stotisícové francouzské město u belgických hranic a na trochu delší dohled od Atlantiku je známé hlavně supertěžkým cyklistickým závodem Paříž–Roubaix. Nabízí ale také architektonickou perlu. Lázně s bazénem z meziválečného období jsou už dvacet let uměleckým hájemstvím. Vítejte v muzeu La Piscine, kde se dřív šlechtila pevná plavecká těla, dnes jemné artové duše.

Roubaix obklopuje řada menších obcí, v podstatě bez hranic, takže máte pocit, že jde o mnohem větší město, než praví zeměpis. Jezdí tu podzemka, všude vidíte neomítnutou cihlu, z níž je vybudované i muzeum La Piscine, tedy Bazén. Najdete ho kousek od hlavního nádraží, pak vás čeká příjemný cour po jednom z hlavních bulvárů.

Když vstoupíte do hlavního prostoru bývalé plovárny, vnímáte kromě krásy především světlo. Stačí zapojit představivost a ocitnete se ve třicátých letech minulého století. Tenkrát tady šplouchala voda díky tempům plavců, ale i dnes tu vnímáte echo doby. I proto, že zakladatelé muzea v čele s Pařížanem Jeanem-Paulem Philipponem zachovali původní účel stavby, kterou navrhl Albert Baert z nedalekého Lille v roce 1932.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.