nahoru

Největší krásky 30. let soupeřily o roli Scarlett. Neznámá Britka jim vyfoukla slávu před očima

mc 22. října 2021 • 13:40

Jde o jeden z neijkoničtějších filmů kinematografické historie. Romantické drama odehrávající se na pozadí americké občanské války odhaluje životní osudy svéhlavé a neohrožené Scarlett O'Hary a jejích osudových mužů. Film před nedávnem HBO stáhla ze své filmotéky a musela ho vrátit až s výkladem a panelovou diskuzí se známým historikem. Hlavní téma? Rasismus. Snímek měl ale produkční problémy už ve své době - třeba výběr hlavní herečky se táhl až do samotného natáčení. A výběr byl překvapivý!

Válka Jihu proti Severu je jedním z ústředních konfliktů americké historie. Důvodů k americké občanské válce byla celá řada, tím nejpalčivějším byl ale konflikt o otroctví. Z dnešního pohledu jde ovšem o velice necitlivé zpracování. Rasismus se navíc nevyhnul ani samotnému natáčení a promítání filmu.

Černošské herečce Hattie McDaniel nebylo umožněno kvůli barvě její pleti umožněno navštívit premiéru v Atlantě. Akademie udělující prestižní filmové ceny jako by ale tento ústrk chtěla Hattie vynahradit a nominovala ji jako vůbec první černošku na Oscara, kterého herečka nakonec i vyhrála.

Film je dodnes vnímán jako velice kontroverzní - černošské postavy jsou ploché a nijak neslouží k posunu děje. Vykonávají stereotypní role, které slouží pouze k idealizaci otrokářství.

Problémy ale produkce řešila od počátku. Producent David O. Selznick si herečku pro hlavní roli vybíral tak dlouho, že samotné natáčení začalo bez ní. V úvahu připadaly takové hvězdy jako Bette Davis, Joan Crawford či Carole Lombard. Nakonec ho ale uchvátila v Americe tehdy ještě neznámá Britka Vivien Leigh. Organizaci Dcer Konfederace věc poměrně rozezlila, když ale zjistily, že milovanou jižanskou krásku mohla hrát i Katharine Hepburn, schválily i Vivien. Šestadvacetiletá herečka tak vyfoukla jednu z nejdůležitějších rolí svým mnohem zkušenějším kolegyním. Díky tomu se ale zařadila po bok nejkrásnějších hereček stříbrného plátna.

 

mc
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější komentáře