nahoru

Nejskandálnější erotické filmy: Od Caliguly se distancovali i jeho tvůrci a herci zhnuseně odmítali hrát některé scény

mc31. března 2021 • 06:30
Nejskandálnější erotické filmy: Od Caliguly se distancovali i jeho tvůrci a herci zhnuseně odmítali hrát některé scény
foto: Profimedia

Známá historická témata se v průběhu let dočkala všemožných uměleckých zpracování. Historický film o císaři Caligulovi z roku 1979 je ale skutečně speciálním případem. Samotný snímek je totiž zhruba stejně zvrácený jako jeho titulní postava. Tvůrci i herci od filmu dávali ruce pryč, přesto spatřil světlo světa a dostal se do povědomí všech filmových nadšenců. 

Caligula, jak už název napovídá, vypráví příběh šíleného římského císaře, jeho vzestup k moci i pád do nemilosti. Původně se mělo jednat o skutečné historické drama založené na scénáři Gora Vidala. Jenže režisér Tinto Bras materiál značně přepracoval, a producent Bob Guccione toužil po dodání nesimulovaných sexuálních scén. Aby také ne, když založil pánský časopis Penthouse.

Opravdu hardcore erotické scény pak potají pod rouškou noci dotočil Guccione sám se "zajíčky" ze svého časopisu a verzi plnou orgií a násilí pak pustil italským divákům. Co následovalo asi není třeba nijak extra popisovat - film čekala cenzura, sestříhání a kritika. Krom toho se od něj distancoval režisér, scénárista a také celá řada herců a tvůrců. A že šlo o zvučná jména!

Titulní roli si zahrál Malcolm McDowell, objevil se zde i Peter O'Toole a Helen Mirren. McDowell odmítl hrát scénu znásilnění ženicha na svatbě (místo toho proběhl fisting), O'Toole byl podle režiséra během natáčení opilý či sjetý (přestože prý s alkoholem skoncoval dávno), jediný, kdo si nestěžoval byla Helen Mirren. Film dokonce popsala jako neodolatelný mix umění a genitálií. Před natáčením i v jeho průběhu se muselo vyměnit pár herců, kterým nebyla příjemná nahota a už vůbec ne explicitní scény.

Oficiální verze filmu má asi 160 minut, nesestříhanou ji ale v kinech promítali jen zřídka, ačkoliv se o to Guccione pokoušel - stanul kvůli tomu několikrát i před soudem. Většina zemí ale plnou verzi plnou sexu zakázala, například dodnes ji nesmí promítat v Bělorusku a Austrálii. Ačkoliv je snímek vesměs výhradně kritizován, objevily se i aspoň trochu pozitivní reakce. Caligula totiž vystihuje atmosféru Říma za vlády šíleného císaře. Na druhou stranu, i sám McDowell diváky varoval, aby na film nechodili...

Toto je 7 nejskandálnějších filmů všech dob. Caligula mezi nimi nechybí 

mc


Klíčová slova: fotogalerie, caligulaDiskuse ke článku