nahoru

Český snímek odsoudil papež, zakázal Hitler a manžel nahotinky chtěl vykoupit všechny kopie

mc 29. srpna 2022 • 15:50
Český snímek odsoudil papež, zakázal Hitler a manžel nahotinky chtěl vykoupit všechny kopie
foto: Profimedia

Nestává se často, aby si Češi mohli v rámci filmografie přičíst nějaké to skandální nej. V případě erotiky ve filmu to tak ale je. Snímek Gustava Machatého Extase ve své době šokoval celý svět. Dnes bychom se nad pobouřením diváků už asi jen lehce pousmáli, ale záběry, které obsahuje, byly skutečně pohoršlivé - nahota a ženský orgasmus.

Extase pochází už z roku 1933, jde ale ve všech směrech o neuvěřitelně průkopnický projekt. Film byl už od počátku koncipován pro tři publika - české, německé a francouzské - hráli v něm herci všech národností a natáčelo se ve všech třech jazycích. Machatý kvůli povaze děje předpokládal vážné problémy s cenzurou a proto rovnou točil alternativní scény.

Děj je velmi jednoduchý - vypráví příběh Evy, kterou si zahrála fenomenálni Hedy Lamarr (tehdy ještě Kiesler), kterou její manžel nedokáže sexuálně uspokojit. Její frustraci jí pomůže vyřešit milenec Adam, se kterým prožívá orgasmus. Jejich vztah končí ve chvíli, kdy Evin exmanžel spáchá sebevraždu.

Poprask způsobily dvě pro dnešní diváky prakticky nevinné scény. V jedné z nich se Eva koupe nahá v rybníku a následně běží po louce, stále bez oblečení. Druhá je o něco peprnější a zobrazuje Evin orgasmus při styku s Adamem - kamera ale po celou dobu zabírá pouze Evin obličej.

Legendární snímek a další nejskandálnější erotické filmy shlédnete na videu

Film byl například v Německu uveden až dva roky po premiéře po značných úpravách - chyběly nahé scény, zato přibyla scéna, kde bylo jasně řečeno, že Eva je rozvedená, když si začne s Adamem. Konec byl pro dva milence také mnohem štastnější, zůstali spolu. Tato verze pak posloužila jako základ pro úpravy ve Spojených státech. 

Ani to ale mnohé neukonejšilo. Tehdejší papež Pius XII. film odsoudil, Adolf Hitler jej dokonce v Německu zakázal. Hedy se krátce po uvedení filmu do kin vdala za bohatého rakouského továrníka. Ten tehdy utratil v přepočtu přes 6 milionů korun (dnes by se tato částka vyrovnala 122 milionům) za stažení všech kopií filmu z oběhu. Nepodařilo se mu to. A krásná a talentovaná Hedy despotickému manželovi po pár letech utekla.

 

 

mc


Klíčová slova: fotogalerie, film, extase


Zastavte drahotu s PREMIUM+


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.