Dánská královna je vždy elegantně oblečena

Dánská královna je vždy elegantně oblečena Zdroj: Profimedia

Markéta II. s britskou královnou Alžbětou II.
Markéta II. je vášnivou kuřačkou
Dánská královna nepoužívá mobil ani internet
Královna Markéta II. se svým dnes již zesnulým manželem
27
Fotogalerie

Dánská královna vládne již skoro 50 let. Nemá mobil, nepoužívá internet a kouří tři krabičky denně

Tak trošku starosvětská je Markéta II., dánská královna, která sedí na trůně již téměř 50 let. Nepoužívá ani mobilní telefon, ani internet a prý je i bez nich moc spokojená. Když se jí dostalo kritiky, že její kouření dává špatný příklad veřejnosti, řekla prostě jen, že bude kouřit už pouze v soukromí.

Jedenaosmdesáté narozeniny letos oslaví dánská královna Markéta II., která je ve všech ohledech zcela nekonformní vladařkou, v její domovině ji za to ale zbožňují. K výročí 40 let její vlády místní bulvár napsal: „Je velice staromódní a velice dánská.“ A bylo to myšleno jako pochvala. Veřejnost i média ji familiárně titulují Daisy. Markéta trůn plánuje opustit v rakvi, protože věří, že být monarchou je práce na celý život. Její syn korunní princ Frederik si tak možná ještě počká. "Daisy" je totiž v nejlepší formě.

A to i přesto, že nežije nijak zdravě - denně prý vykouří i tři krabičky cigaret. "Kouřím, kdykoliv najdu popelník," řekla kdysi tisku. I její matka byla těžká kuřačka, dožila se ale 90 let. Markéta ovšem pro změnu nevyužívá moderní technologie, bez kterých si mnoho z nás neumí představit být jediný den. I bez mobilu a internetu je ale šťastná.

Ilustrovala dánské vydání knih J. R. R. Tolkiena Hobit aneb cesta tam a zase zpátky a Pán prstenů, či pohádku H. Ch. Andersena Ledová královna a celkově je jí výtvarné umění velmi blízké - její práce se objevují v galeriích a muzeích po celém světě. Navrhla i mnoho duchovních rouch a přeložila do své mateřštiny několik knih. Markéta II. totiž umí hovořit dánsky, francouzsky, švédsky, norsky, anglicky a německy. A jak už tomu mezi monarchy bývá i Markéta je příbuznou s mnoha známými rody - je prapravnučkou britské královny Viktorie a mezi její předky patří i ruský car Mikuláš I.